Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Džungle emocí

12. října 2016 v 12:21 | ep |  Tradice, legendy, mýty
Džungle emocí. Ano pohybujeme se doslova v džungli emocí. Některé z mýtů o emocích.
Emoce se mohou kontrolovat?: NE: pokusit se ovládat své emoce je něco jako uklidnit divoké zvíře čtením citátů o vnitřním klidu.
Emoce nesou vinu za to, co jsem pod jejím vlivem udělal(a). NE: za naše emoce jsme odpovědní ve smyslu toho, co pod jejich vlivem uděláme.
Emoce můžeme vypnout. NE: pozitivní i negativní emoce jsou součástí nás samých a je docela běžné, abychom je cítili.
Tzv. pozitivní myšlení, když budeme myslet pozitivně, budeme šťastní. NE úplně. Kladný postoj je v životě důležitý, ale úplná kontrola mysli a emocí není možná. Důkaz: "bílý medvěd" (empirický výzkum psychologa D. Wegnera). Dám vám úkol nemyslete na bílého medvěda a uvidíte, že se to zatracené zvíře ve vaší mysli objeví každou minutu.
Jsem takový jaká (jaký) jsem a nic s tím neudělám. NE ZCELA: to je perfektní fráze jak se zbavit zodpovědnosti za své vlastní emoce a reakce na emoce jiných. Je sice pravda, že určité predispozice zdědíme, ale hodně se můžeme naučit a změnit.
Tyto mýty jsou hodně rozšířené, protože nám mohou být klíčem, jak se zachovat v určitých životních situacích. Nikdy není pozdě naučit se nést zodpovědnost za své emoce, jinak budeme žít ve světě, který bude bez kontroly, řádu a smyslu…
Zdroj: Borenovic, Ina. Mitovi o emocijama. http://www.lifeinbelgrade.life/Education
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama