Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Kyberchondrie

18. října 2016 v 19:17 | ep |  Tradice, legendy, mýty
Podle definice (Wikipedie) se jedná o hovorový pojem sloužící k popisu chování člověka, který užívá internet k nadměrnému získávání informací o zdraví a zdravotní péči. Je považován za specifickou formu hypochondrie.
Rozšiřuje se obyčej lidí všech generací, kteří pokud je něco trápí, hledají nejdříve pomoc na internetu. O tom jak to může být záludné, svědčí moje vlastní zkušenost.
Před pár lety jsem byla na konferenci v Leidenu (Holandsko). Konference byla dost náročná na prezentaci, soustředění a navíc jsem ještě dokončovala a dělala korektury jednoho článku. Po pár dnech jsem si všimla, že mám na těle nějaké fleky jako kdyby mě něco poštípalo. To vzbudilo moji nedůvěru k hotelu, kde jsem bydlela a potom jsem se "radila" s internetem. Vyhledala jsem patřičné obrázky a stanovila jsem si diagnózu - chytila jsem svrab.
Trochu jsem propadla panice a fleky se pokojně rozšiřovaly…. Volala jsem domů a dcera mi řekla, že když přiletím, musím jít okamžitě k lékaři. No jo, svrab je nakažlivej.
Přiletěla jsem večer a první cesta vedla na pohotovost, sestra mi z bezpečné vzdálenosti řekla, že s tím nechtějí mít nic společného a musím jít do nemocnice na kožní, že mě vezme lékař, který má službu. Měla jsem "štěstí" na velmi mladého lékaře, který aniž se mě dotkl nebo blíže fleky prozkoumal, řekl, že to může být svrab, který se dá chytit všude i v tramvaji, když si sednete po někom, kdo ho má.
Předepslal mi nějaké masti a roztok, tak jsem se celá dezinfikovala a i celý byt včetně veškerého oblečení i obuvi. Bylo to dost vysilující a fleky nemizely. Zašla jsem se objednat na kožní a paní doktorka mi řekla, že žádný svrab nemám, jen nějakou alergii, dostala jsem ty správné masti a fleky zmizely. Docela jsem je pobavila tím, že jsem všechno dezinfikovala.
Zajímavé bylo, že než jsem to zjistila a mluvila jsem s někým, kdo byl se mnou v kontaktu, když jsem si určila diagnózu, znejistěl, hledal fleky nebo se začal škrábat. Kamarádka mi řekla, že taky chytila svrab v hotelu v Londýně.
Tolik k tomu, jak se může šířit panika. Máme věřit internetu nebo lékařům? Asi to hodně závisí na tom, jak si ceníme svého lékaře. Anebo, že by platilo přísloví: důvěřuj, ale prověřuj???
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama