Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Volba: kariéra versus život I.

29. října 2016 v 9:08 | ep |  Tradice, legendy, mýty
Zvláštní věc, které si všímám za poslední tři roky ve společnosti je nastavení života jako kariérního a vydělávání peněz nebo opuštění této cesty a poskytnutí si svobody zastavit se přemýšlet o smyslu života. Proč tři roky? Předtím jsem jela ve vydělávání peněz a více pracech i třech současně….a na takové myšlenky nebyl čas ani energie.
Projevuje se to různě, např. i hodně top manažerů pracujících pro zahraniční firmy a vydělávajících hodně peněz to najednou (pro okolí z nepochopitelných důvodů) stopne a dá si pauzu. Tu vyplní tím, že např. chodí (proslavené je Santiago de Compostela a přemýšlí o sobě, o životě). Mnozí už zpět do kariérního kolotoče nenaskočí nebo ho radikálně utlumí. Spousta lidí něco vystuduje např. psychologii, ekonomiku, architekturu i medicínu a živí se tím a úspěšně. Taky se v určitý moment svého života zastaví a mnozí i změní to, čím se živili a věnují se něčemu úplně jinému (kresba, práce s energiemi, léčivé rostliny, jóga, meditace, homeopatie atd.). Někteří přestanou myslet jen na vydělávání a více žijí (cestují, investují peníze do nemovitostí, dělají cokoliv co je baví a na co neměli čas).
Proč? Příčiny mohou být různé, jedním z velkých imperativů je ohrožení našeho vlastního zdraví nebo života. Tělo předtím vysílá SOS a my ho nechceme slyšet. Dostaneme se z toho a začneme hledat příčiny (hodně z nich je ve způsobu našeho života nebo myšlení). Na základě této skutečnosti mnoho lidí změní své priority a svůj život.
Další příčinou může být to, že se nám pořád v životě vrací situace, které vlastně nechceme. Může to být špatná volba partnera, opustíme ho a další zase nevyhovuje, špatná volba zaměstnavatele se kterým se to dá vydržet jen po určitou dobu, kdy doufáme ve změny. Ty většinou nenastanou, najdeme si jiné zaměstnání a zase to není ok. U zaměstnání je asi podstatné i to jak se tam cítíme, jak je tam velký tlak, dějí se nám podrazy?, nejsme schopni se s nadřízenými domluvit? a potom je potřeba zvážit, jestli nám setrvání v něm stojí zato. Jednodušší na změnu to mají ti, kteří nejsou vydíratelní hypotékami, splácením půjček a mohou mít čas na hledání.
Úspěšné, ženy, které dělají kariéru se mohou rozhodnout, že je jim bližší rodina, děti, čas trávený s nimi a přeorganizují své nasazení a kariérní ambice.
Další příčinou může být to, že nejsme spokojení se svým životem i když máme všeho dostatek nebo nadbytek a hledáme uspokojení v nakupování všeho co se nám líbí (auta, šperky, cestu do Thajska a na Havaj a tam máme přilepený mobil u ucha a nedokážeme vypnout). Ono to potom nutí vydělávat víc, protože je potřeba toho mít víc a víc a tím měřit tím svůj úspěch.
Lidé, kteří dělají práci, která je baví a přináší jim úspěch a blahobyt (např. umělci) s ní nezačali z těchto důvodů. Jeden velmi úspěšný a známý umělec řekl, kdo není ani trochu bláznivý vlastně není normální……..
O jiné cestě, jak se dá prožít život částečným odstraněním stresů, tlaků, toho co nechceme dělat a jak si nepřejeme žít, napíšu příště.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monika Monika | E-mail | 31. října 2016 v 11:14 | Reagovat

Velká pravda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama