Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Život je změna nebo statika a rutina?

27. října 2016 v 21:09 | ep |  Nové zprávy
Život je ať se nám to líbí nebo nelíbí neustálým procesem evolučních změn. Nějak se s tím musíme poprat a přijmout to a přizpůsobit se. Samozřejmě můžeme také stagnovat, zastavit se a držet se vydupaných jistot. Ono to nějakou dobu jde, chráníme své dobré jistoty a s určitou mírou uspokojení sledujeme ty, kteří buď o jistoty přišli nebo hledají jak dál.
O některých změnách svých zvyklostí uvažujeme a se střídavými úspěchy aplikujeme ve svém životě. Může to být např.: budu pravidelně cvičit, budu zdravě jíst, přestanu kouřit, naučím se cizí jazyk. Myšlenky jsou to jistě úchvatné a úvahy o nich nás nadnášejí na růžovém obláčku, když si představíme jak potom budeme štíhlejší, zdravější, chytřejší. Potom nastává realita a ta je tvrdší, nechce se nám a začneme se omlouvat a říkáme si: až potom, až příští týden, až příští měsíc. I když jsou úspěchy střídavé, nevadí to, něco se snažíme dělat a pokud to úplně nevzdáme (a i když to nebude dokonalé), změny to do našeho života přinese.
Statický život znamená téměř dokonalou rutinu. Po práci si dám každným dnem v 17.00 hodin kávu, velký nákup budu dělat pravidelně v pátek, nesmím propásnout žádný seriál a sedět u televize v pravidelné dny a hodiny. Mám rád svého partnera se kterým žiju 30 let? To už neřeším zvykl(a) jsem si. Je to chyba - i partnerství se musí vyvíjet a ne jen stagnovat. Jsem spokojený(á) se svou prací? Ne, nejsem, ale mám tam peníze, tak budu zticha, mám svou jistotu a nechám si líbit hodně, hlavně, abych o své místo nepřišel. Mám cestovat a poznat něco nového? Ne, není to důležité, stojí to peníze a doma je nejlíp. Jestli je takový život dobrý nebo špatný nebudu hodnotit a některým jedincům se tak podaří prožít celý život. Jsou spokojení? Ani to nevím, ale je zajímavé, že když člověk hodnotí zpětně svůj život, lituje vždy toho, co NEUDĚLAL, protože bych musel bbbbbbbbbbblllllllaaaaaa, bbbbbbbblllllllllaaaaaaaa.
Život je i takový, že se vám někdy úplně obrátí vzhůru nohama a o své jistoty přijdete. Určitě ne všichni, ale mnozí takové zkušenosti máme: přijdeme o práci, o bydlení, o partnera. Je to kruté, těžké, musíme se s tím nějak vyrovnat. Nevíme co dál. A od této chvíle je to zajímavé, nepředvídatelné a ZMĚNA. Musíme se přizpůsobit, dělat změny, měnit svůj život a většinou dostáváme v tom procesu i dost kopanců a možná i od těch, od kterých bychom to nečekali a naopak pomoc zase od těch, od kterých bychom to také nečekali. Více přemýšlíme o životě, o prioritách a o tom co chceme a nechceme dělat dál. Neměli bychom zahořknout a sebelitovat se, to nás zastaví nebo na dlouho zdrží.
Na závěr obrazné přirovnání, když se nám jedny dveře zavřou a něco skončí, neznamená to konec všeho, ale začátek něčeho nového, protože nějaké dveře se nám otevřou i když třeba před některými přešlapujeme a bojíme se je otevřít. Ty, které se nám moc líbí, mohou zůstat zavřené, i když na ně klepeme, neotevřou se. Na otevření těch spravných musíme nějakou dobu čekat. ZMĚNA JE PŘECE ŽIVOT, ve kterém poznáme hodně nového.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama