Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Listopad 2016

Srdce z kovu

25. listopadu 2016 v 20:47 | ep
Srdce tradičně chápéme jako centrum lásky, citu. Znamená pro nás něco drahého, hřejivého a životodárného, nepostradatelného. Můžeme slýchat dám ti své srdce. Mé srdce bije pro tebe anebo naopak nemáš žádné srdce. Nemít žádné srdce můžeme chápat jako chladné srdce, srdce z kovu, bez citu a lásky.
Žijeme v době, která je poznamenaná tlakem na úspěch, ambice, vydělávání peněz a konzumní způsob života a uspokojování hlavně našich potřeb a to za jakoukoliv cenu. Pokud potkáme lidi se srdcem z kovu, okamžitě to vycítíme a poznáme, že se jedná o lidi sobecké, zlé, bez citu, nepřátelské. Pokud musíme nějaký čas být v jejich společnosti nebo blízkosti, nedělá nám to dobře. Vycitíme ten chlad kovu na rozdíl od tepla láskyplného srdce.
Pro mě je takovým plusovým znaménkem barometru, pokud lidé mají rádi květiny a zvířata. Nemusí mít sice doma tři psy a dvě kočky, ale zvířata tolerují a neubližují jim. U těchto lidí vím, že mají ve svém srdci cit.
Můžeme také znát lidi, kteří na základě špatných životních zkušeností svá srdce uzavřeli, jsou zahořklí, nedokážou odpustit a mohou být i mstiví. Myslí si, že na to mají právo. Není to tak, naopak škodí hlavně sobě.
I když to možná vypadá naivně nebo hloupě, neuzavírejme svá srdce do kovu i kdybychom k tomu asi vždy našli nějaký důvod. Mějme srdce otevřená a láskyplná a budeme k sobě přitahovat stejné lidi. Vypadá to neuvěřitelně, ale žijí mezi náma i lidé, kteří i když prožili různá úskalí a strádání, přesto svá srdce neuzavřeli, ale naopak zocelilo je to, čím prošli a cit jim zůstal.
Za měsíc jsou vánoce a ty jsou dost citové. Vánoce projdou za pár dnů a byla by škoda, kdybychom roztáli jen během nich. A asi není od věci, když si řekneme, že nejen během vánoc, ale i příštím rokem zkusíme udržet úsměv, nevztekat se a neuzavírat svá srdce.
Podle čínského horoskopu začne 28. ledna 2017 rok ohnivého Kohouta. Ohnivý Kohout patří v čínském horoskopu mezi nekonfliktní, dobrosrdečné, ale i silně egoistické znamení. To nejsou špatné prognózy, snad jen to své ego budeme muset více hlídat ať moc nevyčnívá a nenaroste.
Motta pro rok ohnivého Kohouta 2017
  • Nezapomínejte, že dobré mravy nikdy nevyjdou z módy.
  • Uděláte-li malý krok dozadu, uvidíte, že moře i obloha jsou nekonečné.
Motta jsou silná, jen na ně nezapomenout a udělat malý krok dozadu je určitě blahodárné. Ono totiž rozbíjet si pořád hlavu svými ambicemi, nezastavit se a valit jen dopředu a dopředu nám vždycky svědčit nemusí. Zkusme se někdy zastavit a podívat se nahoru na oblaka nebo si zajet k moři a vnímat jeho nekonečnost.

Pohybujeme se mezi nášlapnými minami

23. listopadu 2016 v 20:35 | ep |  Nové zprávy
Je to tak, chodíme a kličkujeme mezi nášlapnými minami. O jaké konkrétně se jedná? V médiích téměř obden můžeme číst, že rozhodně nejíme zdravě. Buď je v jídle moc chemie anebo vlastně nevíme co vlastně jíst, maso ano nebo ne? Existují obě varianty, které tvrdí, že jsou pravdivé. Jaké tuky jsou zdravé??? Kdoví, názorů je hodně. Cukr je jed. Mléčně výrobky ano i ne. Light potraviny některé názory ano a některé rozhodně ne.
Fluor v zubní pastě údajně vede k tomu, že blbneme…..
Žijeme v bezpečí? Jak se to vezme. Teroristické útoky (prozatím v okolních zemích) jsou již realitou.
Poměrně často se nepodaří uhlídat psychopaty a duševně nemocné lidi a pokud jsou agresivní a ocitneme se v nevhodnou dobu na nevhodném místě v jejich blízkosti, jak to asi dopadne?
Životní prostředí? Co dýcháme??? Raději nevědět.
Přírodní katastrofy. Záplavy a povodně již nemají stoletou prodlevu.
Srážka s blbcem. Slovo blbec nemyslím pejorativně, naopak může se jednat i o člověka velmi vychytralého. Jistotu máme v tom, že můžeme čekat jen to nejhorší a určitě se s ním nedomluvíme, jen škodí a má z toho uspokojení.
Dlouhodobý stres. Na stres jsme vybaveni reakcemi útok nebo útěk. Ale tělo si s tím poradí, když se jedná o občasné stresy. Dlouhodobý stres je zabiják, který se otiskne do bolesti zad, zvýšeného tlaku a cholesterolu, infarktu nebo nádoru.
Adrenalinové sporty. Pokud máme vysokou potřebu adrenalinu a vyhledáváme nebezpečné situace na tu minu můžeme šlápnout.
Obrana
Jídlo: moc neřešit, nepřecpávat se, smažený jídla (dehet) moc raději ne. Zelenina a ovoce snad neublíží (dokud se neobjeví zpráva, že vědci z………………..zjistili, že jsou nezdravé.
Kupujme si zubní pastu třeba s heřmánkem.
Rozmyslím si, jestli jít na události, kde je velký shluk lidí, který někoho adoruje nebo zatracuje.
Když narazíme na člověka, který se divně chová, raději zmizíme z jeho dosahu (pokud máme čas a možnosti utéct).
Nestavět domy u vodních toků.
Srážka s blbcem je holé neštěstí, tak co nejrychleji utéct, abychom schytali co nejmíň "ran".
Na stresy je rada drahá. Zkusit hodit za hlavu a nenechat se jím zabíjet.
Adrenalinové sporty: pokud ano tak si uvědomovat riziko a jestli nám to stojí zato.
Někdy pomůže schoulit se do sebe, nesnažit se všechno hned vyřešit a mít všechno pod kontrolou a snažme se dělat to, co nás baví.

Dorty

22. listopadu 2016 v 14:31 | ep |  Jídlo, recepty
Všichni hlasující v anketě uhodli, že na obr. č. 2 byl dort upečený doma.

Dorty péct moc neumím a ni zdobit, proto obdivuji práci profesionálních i amatérských cukrářek. A protože s dorty neporadím, zkuste po prohlédnutí obrázků pod článkem uhodnout, který dort je z profi cukrárny a který je udělaný doma. Vlevo na blogu je anketa. Děkuji za klik klik.
Obr. č. 1
Obr. č. 2 (s číslem14)


Variace na černohorský kačamak (polenta)

21. listopadu 2016 v 9:03 | ep |  Jídlo, recepty
Je rychlý, dobrý a pokud děláte jako přílohu šťouchané brambory pořád dokola, zkuste něco jiného. Jedná se o tradiční jídlo Srbska, Bosny, Bulharska, Černé Hory, severní Itálie. Je velmi zdravé a pokud použijete kukuřičnou mouku je bez glutenu, obsahuje minerály a vitamíny a je dobré i na hubnutí a trávicí systém.
Co budeme potřebovat
Brambory
Mouku hrubou nebo kukuřičnou
Tvaroh nebo měkký sýr
Tvrdý sýr
Máslo
Trochu živočišného tuku: husí sádlo, vepřové sádlo nebo slanina
Příprava
Dáme vařit brambory (můžeme je překrojit), když se začne vařit voda, dáme nahoru do vody lžíce mouky (poměr brambory a mouka 2:1, ale pokud se nám nechce vážit ať jen plavou hrudky mouky na bramborách a přiměřeně) a když se vytvoří hrudky, uděláme do nich dírku. Na másle rozpustíme tvaroh nebo nějaký měkký sýr a můžeme přidat trochu sádla nebo slaniny. Brambory ocedíme, přidáme rozpuštěný tvaroh a rozmačkáme na kaši. Na závěr přidáme pokrájený tvrdý sýr, který necháme lehce rozpustit. Ochutnáme a pokud je potřeba přisolíme. Na kaši je dobré dát nějaký zelený salát. Dala jsem rukolu s balkánským sýrem a kapkou olivového oleje.
Vůbec jsem tomu jídlu nevěřila a překvapilo mě, jak je dobré a jak se chuti propojily. Netrvá to dlouho, doporučuji vyzkoušet. Dá se jíst samostatně nebo jako příloha.


Clean master v životě

18. listopadu 2016 v 20:56 | ep |  Nové zprávy
Máme chytré telefony a možná i vy využíváte službu clean master, která vám mobil vyčistí od nepotřebných souborů a snad využíváte i antivirus, který by měl zkontrolovat a eliminovat všechno nežádoucí. Dnes ráno mě u této procedury čištění napadlo, že by bylo fajn využívat nějaký clean master na nepořádek nebo nadbytečnosti kolem nás a "viry" v nás.
Je dobrý mít na to taky systém podobný clean masteru. Žijeme v domech nebo bytech vlastních nebo pronajatých. A určitě znáte situaci, kdy ho přeplňujete věcmi, ať už je to oblečení, knihy, elektronika a byt se začíná opticky zmenšovat.
Známé je přísloví: raději vyhořet než se stěhovat. Stěhovala jsem se mnohokrát a zase je něco na obzoru. Takže zkušenosti mám, vystěhovávala jsem i rodinný dům a docela velký a to byla dřina. Naprosto geniální systém, jak uklidit jednou provždy, vymyslela Japonka Marie Kondo. Japonci musí šetřit místo a možná i proto Japonka. Krása toho tkví v umění umět se rozloučit s věcmi navíc a naučit se systém uskladnění a opravdu to funguje. Pokud nevěříte, přečtěte si její knihu "Zázračný úklid. Pořádek jednou provždy". Její rady jsem aplikovala a jde to a s výsledkem budete spokojeni. Taky si uvědomuji, že čím míň toho člověk má, tím líp a při stěhování uchováme jen to k čemu máme nějaký vztah.
Nějakou dobu prohlížím byty, které se nabízejí k prodeji a zkušenost? V bytě se dá bydlet nebo ho mnozí "vybydlí". Nechápu, že prodejci nabízí i byty špinavé, neudržované, finančně nadhodnocené. Ale realitní makléři vám řeknou, že jde hlavně o metry a lokalitu. Dnes jsem byla v jednom bytě a když pominu že byl špinavý a neudržovaný a finančně nadhodnocený, uprostřed pokoje bylo vyříznuto lino. Na dotaz proč, jsme se dozvěděli, že na něm zemřel starý pan majitel. Samozřejmě hlavou hned letěly myšlenky, jak dlouho tam asi ležel a výhodná lokalita už je pro mě vedlejší. Nelze…..
Uklidit kolem sebe dá trošku zabrat, ale celkem to jde. Myslím si, že bychom občas měli uklidit i v sobě. Jak naložit s "energetickým upíry" kolem nás už jsem psala (lze nalézt v archivu října). Ale co s tím, když nás někdo pomlouvá nebo nás prostě vytočí. Většinou je to proces akce a reakce a už v tom jedeme. Řekneme nebo vykřičíme i to, co nechceme a nejde to vzít zpět. Na to je taky systémové řešení, které je celkem jednoduché na pohled, ale chce to cvik v jeho aplikaci. Představte si situaci, kdy vás někdo pořádně vytočí, důležité je nespustit hned protiakci. Neberme si to osobně, nebraňme se, protože je to často zbytečně vynaložená energie (pokud se nejedná o soudní jednání). Řekneme útočícímu, že to je jeho názor a my s ním nesouhlasíme a neřešme to hned, když nám bublá krev v žilách. Já se to pořád učím a někdy mám pocit, že se mi budou vracet naštvávací situace, dokud to nezvládnu, ale jak se říká cvičení dělá mistra.
Přimlouvám se, abychom si udělali cleaning kolem sebe a v sobě a bude to rozhodně lepší než žít v nepořádcích, přeplněnosti, naštvanosti a vzteku.

Skoro všichni vaří a hubnou

17. listopadu 2016 v 15:39 | ep |  Jídlo, recepty
Je to tak, dnes skoro všichni vaří a následně hubnou. Těch vařících programů je v TV obrovské množství: program Mňam (tam se vaří celý den), Masterchef, Ano, šéfe, Prostřeno (tam nějak moc o samotné vaření nejde, spíše o to mít strategii, nenaštvat buď drahým bytem nebo zabordeleným bytem nebo vařit něco, co nikdo nezná a běžně nejí). Vaří obrovské množství "celebrit". A reality show jedou. Vařící programy spadají de této kategorie. Proč zaujmou? Jsou postaveny na emocích, zesměšnění, slzičkách a k tomu přispívají ty podmínky soutěže. Něco jiného je asi vařit v klidu nebo pod časovým limitem a za dohledu kamer. Ale jsou i horší reality show, a protože za peníze udělají lidé všechno, nutí účinkující třeba jíst živý hmyz, červy……
Chybí nám adrenalin, a proto koukáme na reality show? Na krimi zprávy a všechná neštěstí, která se ve světě udála? Není náhodou lepší na TV nekoukat? Zkuste to a možná tomu přijdete na chuť a dá se dělat tolik jiných věcí…….
Na trhu jsou k dostání desítky kuchařských knih a vycházejí stále nové a nové. In je zaplatit si kurzy vaření (Chefparade, slevomat, GourmetAcademy), kde vás mistři naučí jak vykostit kuře, vařit asijská jídla, vyrábět čokoládové bonbony. Pokud chceme, proč nezkusit.
Já si někdy jídla vymýšlím nebo kombinuju podle toho, jaké suroviny mám doma. Na blog proto přidám rubriku jídlo, recepty a pokud nevaříte, klidně ji ignorujte.
Následkem všeho toho vaření musíme samozřejmě zhubnout, také sledujeme jak známé osobnosti hubnou, jaký je jejich jídelníček, kolik kg ještě chtějí zhubnout, jak velký mají zadek.
Diet jsou desítky a pravděpodobně každý z nás někdy nějakou držel. Příklady: odvodňovací, rýžová, Dukanova, medová, zónová, paleolitická, středomořská, mrkvová, DASH dieta, dělená strava, hořčíková, těstovinová, asijská, podle DNA, krabičková, jídelníčky na míru. A jejich marketing nás přesvědčí, abychom začali, zjistíme o kolik kg zhubneme a usmívají se na nás krásní a super zdraví lidé. Pokud je začneme držet, zhubneme a máme radost. Zaléží na tom jak dlouhodobou. Obrovské nebezpečí je přestat, protože potom se vrátíme ke své původní váze a někdy něco i přibude.
Možná je nejlepší zlatá střední cesta, nehubnout rychle a když podle oblečení máme pocit, že se nějak smrsklo, jíme míň, více se hýbeme a svá těla moc netrapme buď tím, že jíme podle nějakých striktních pravidel nebo téměř vůbec anebo se přežíráme. Pokud chcete ztratit chuť k jídlu, pusťte si film Velká žranice Marca Ferreriho z roku 1973, kde čtveřice přátel spáchá sebevraždu tím, že se přežerou k smrti.
Na závěr: možná se nenechejme oblbovat reality show, ztrácíme tím svůj čas a pokud máme pár kilo navíc tak si s tím poradíme, pokud budeme chtít i bez všech těch diet………Ale, která jídla jsou zdravá a která nezdravá, to je zajímavé a tak moc proměnlivé téma, že si ho nechám na příště.

Business s lidským štěstím

14. listopadu 2016 v 18:19 | ep |  Tradice, legendy, mýty
Dá se téměř s jistotou potvrdit, že každý z nás si nese na zádech větší nebo menší ranec problémů a ty mohou být z jakékoliv oblasti: např. zdraví, vztahy, děti, práce, dluhy, chybná rozhodnutí a řada dalších.
Je logické, že lidé hledají pomoc všude a když už nechcete poslouchat rady členů rodiny nebo "přátel", kteří to s váma myslí dobře a mají zaručeně ty nejlepší rady (protože po bitvě každý generál), můžete naletět i lidem, kteří si postavili svůj business na těchto situacích.
Proberme si informační kanály, odkud se na nás sypou informace všech témat, ověřených, neověřených, pravdivých, nepravdivých. Internet: příklady pár titulků z dnešního dne: "Každý může mít na účtu víc než míval", "Umělá inteligence ví jak dopadne soud", "Zbavte se vrásek s okamžitým účinkem", "Čtyři tipy jak finančně ustát vánoce", "Přestala pít alkohol a zhubla o 70 kilo" , "Chcete perfektní postavu?". "Krásná stehna,,,," atd. , atd. Tady je rada jednoduchá, stačí přečíst jen titulek.
TV kanály: nevím přesně kolik TV kanálů nabízí zaručené věštce, kartáře, kartářky, léčitelé, nositele energií. Vím, že ve srovnání se zahraničím je jich opravdu hodně. Stojí opravdu zato zaplatit (tuším, že hodně) za radu, kterou vám poskytne ten "nejlepší" během 30 sekund ve stylu rozveďte se, běžte k lékaři, operace dopadne dobře…………….atd. Snad postačí, když si uvědomíte, že to je jejich živnost (museli projít kurzy, školeními) a ne potřeba láskyplně každému pomáhat. Určitě existují i lidé, kteří dokážou nějakým způsobem předvídat budoucnost, ale moc se tím nechlubí a neživí. U TV "hvězd" mě dost děsí ta jejich "vševědoucnost", "neomylnost", "jistota", "pýcha" a jejich "svědomí" tímto způsobem radit.
Dalšími živnostmi jsou online poradci, kurzy, různé terapie, které si dobrovolně platíte. Myslím, že jejich marketing a přesvědčivost je vysoká. Zaplatíte si za rady, jak být šťastní, jak si přivolat lásku, peníze, krásu, splnění všech přání, hojnost. A možná, že vám to i na nějakou dobu pomůže. Opět: určitě se dají najít i odborníci, kteří mají patřičné vzdělání, dlouholetou praxi a umí a dokážou řešit vaše situace.
Tady je rada ověřovat, prověřovat, filtrovat, nenaletět a mít nedůvěru a nevěřit tomu, že někdo to za vás vyřeší a udělá. Věřit víc sobě, tomu, že zvládnete i těžké a složité starosti a nepřízně. Máme možnost volby: buď podlehnout "štěstí businessu" nebo věřit sobě, případně opravdu důkladně hledat toho správného poradce a pomocníka a pro jistotu začít u sebe…….

Hádánky aneb test IQ 2 - odpovědi

13. listopadu 2016 v 19:04 | ep |  Nové zprávy


Odpovědi na otázky, viz Hádánky aneb test IQ 1.

1. Míček stojí 0,05 centu

Cena míčku je X, a pálka stojí o 1 Euro více:

X+Euro1

Pálka + míček = X + (X+1) =1.1

2X+1=1.1

2X=0.1

X= 0.05

2. Pět minut je potřebných k výrobě 100 odznaků

Pět strojů může vyrobit pět odznaků za pět minut. To znamená, že 1 stroj vyrobí 1 odznak za 5 minut. Pokud máme 100 strojů, které vyrobí jeden odznak za 5 minut, všechny stroje vyrobí 100 odznaků za 5 minut.

47. den

Pokud travnatá plocha každým dnem zdvojnásobuje svůj objem, znamená to, že polovina jezera bude pokryta 47.den.

Dovolila jsem si dát anketu (na blogu vlevo) a pokud kliknete, kolik vašich odpovědí bylo správných, můžeme potom zjistit, jak na tom jsme. Děkuji.

Davenportování Davenporta aneb důsledky brexitu.

13. listopadu 2016 v 14:45 | ep |  Nové zprávy
Před třemi dny došlo k tzv. davenportování Davenporta do kouta. Česká média o tom nepsala nebo jsem to nenašla, možná to není dost cool.
Srbsko má našlápnuto přes všechny překážky, které musí překonat do Evropské unie. Takový je záměr vlády, ale o tom co si myslí obyvatelé a co od toho očekávají je něco jiného.
Před třemi dny byl Angličan Michael Davenport pozván, aby předložil zprávu Evropské komise o pokroku Srbska při zasedání parlamentního výboru pro evropskou integraci. Nedošlo k tomu, protože nedostal ani po třech hodinách šanci, aby promluvil a zasedání bylo odloženo.
Co vadilo?
1. Zpráva byla zaslána členům jen v angličtině a ne v rodném jazyce.
2. Davenport nemá morální právo k účasti na schůzi výboru, protože jeho země z EU utekla.
3. Bylo mu řečeno, že nemůže sedět za předsednickým stolem, ale jako host buď v rohu nebo na galerii.
4. Davenport byl davenportován do kouta.
Co si o tom myslet?
Davenport je úředník a schytal to nevinně, snažil se jen vykonávat svůj úřad. Na druhé straně jakou má logiku, že by měl představitel země, která se na základě referenda rozhodla odejít z EU přednášet o "připravenosti" Srbska ke vstupu do EU.
Mimochodem ta zpráva byla pozitivní, tj. ekonomika na vzestupu, nezaměstnanost na ústupu. Pouze média se údajně nezlepšila a nejsou dost "svobodná".
Zkuste se zamyslet jak servilní a neservilní jsou naše média jako relativně dlouhodobého člena EU.

Hádánky aneb test IQ 1.

12. listopadu 2016 v 7:58 | ep |  Nové zprávy
Dnes trochu potrápíme mozkové buňky. Zkuste vyřešit následující 3 otázky.

1. Pálka a míček dohromady stojí 1,10 Euro. Pálka stojí o 1 Euro více než míček. Kolik stojí míček?

2. Pět minut trvá pěti strojům, aby vyrobily pět odznaků. Kolik času by potřebovalo sto strojů, aby vyrobily sto odznaků?

3. V jezeře se nachází travnatá plocha pokrytá liliemi. Každý den zdvojnásobuje svoji plochu. Pokud je potřeba 48 dní, aby travnatá plocha pokryla celé jezero, který den bude pokryta polovina jezera travnatou plochou?

Správné odpovědí vložím v neděli večer.
?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????