Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Pro ty, kteří ujíždějí na severských detektivkách.

9. listopadu 2016 v 0:11 | ep |  Knihy, filmy, recenze
Myslím si, že je nás hodně. U mě to začalo četbou Stiega Larssona: Muži, kteří nenávidí ženy, který v Česku vyšel v roce 2008. Pokračovala jsem ve čtení i dalšími díly. Potom se objevil Jo Nesbø a jeho Harry Hole a tomu se nedalo odolat. Navíc i samotný Jo Nesbø, kterého jsem viděla v Luxoru je sympaťák a ne nějaký zkostnatělý uctivý spisovatel. A potom se roztrhl pytel a z dalších můžu jmenovat Keplera, Jungstedtovou, Adler-Olsena, Mankella.
Před nedávnem jsem dočetla V lese visí anděl a Sovu od Samuela Bjørka. Zkoušela jsem si udělat takovou analýzu, proč se nám severské detektivky tak líbí a proč převálcovaly ostatní, tj. angloamerické, německé. Současný fenomén českých detektivek asi neexistuje.
Nabízím důvody, které mě napadly.
1. Vyšetřovatelé nejsou úplně standardní kladné postavy, mají své osobní problémy (vztahové, psychické, nebo alkohol, prášky na nervy……….), a i proto jsou pro nás normálnější, nejsou typem neohrožených kladných hrdinů.
2. V těch detektivkách také probublávají společenské problémy (korupce a to i mezi policií, zanedbávání dětí, politické, patologická touha po moci ad.).
3. Vraždy jsou patřičně kruté, děsivé a tabu (děti, mučení) neexistuje.
4. Často se jedná o spojení s motivem sekt, rituálů, symbolů, které jsou dostatečně tajemné.
5. Po pár stránkách se do postav vžijeme a se čtením nepřestaneme dokud toho parchanta vraha nechytí.
6. Konce nejsou vždycky úplný happy end a i ti "hodní" jsou buď zranění nebo nebo i nepřežijí. A to je asi taky víc ze života, kdy vždy happy endy neexistují.
7. Vnímáme prostřednictvím těch detektivek i dlouhou, chladnou, mrazivou zimu bez sluníčka a přitom oceníme, že u nás není taková tma, mráz nebo vytrvalý déšť. Je fakt, že to počasí umějí popsat sugestivně. Když to čtu, musím si uvařit horkej čaj nebo se schoulit pod deku, protože to na mě i z těch knih vane…..
8. Jsou dobře napsané.
Tak co číst je dál nebo to stačilo? Nejlepší je asi něco mezi: to je číst a jsem ráda, že se u nás čte hodně, ale nejen severské krimi…….
Dalším žánrem, který se nám také líbí jsou severské detektivní filmy a seriály. Most, Zločin, Wallander, Borgen - Vláda, Zabijáci ad.
Ok, dočteme knížku a oddechneme si, vrah byl dopaden. Vraťme se do života, a pořád mi připadá šílené, že se něco takového mohlo stát i ve skutečnosti, ale stalo: 2.4. 2016 byla brutálně zavražděna jedna známá zpěvačka (JKM), její vražda je zatím neobjasněná, podivná a spojená i s rituály, podezřelí jsou, ale důkazy chybí. Všechno je to jako nějaká detektivka a přitom se jedná o reálnou situaci a z toho mrazí. Vrah dosud nebyl dopaden…..O tom, co se stalo vás seznámím v příštím příspěvku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Monika Monika | E-mail | 10. listopadu 2016 v 10:10 | Reagovat

Ano, je to tak, proč saháme po severských detektivkách, vše co je napsáno je nejspíš pravda. Nicméně když se najde dobrý spisovatel jako Patrik Hartl, ráda severskou detektivku vyměním. Poslední jeho kniha mě vysloveně oblažila....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama