Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Umění včas odejít

2. listopadu 2016 v 10:34 | ep |  Tradice, legendy, mýty
Jedná se o dovednost a umění včas odejít. Nejčastěji se jedná o změnu nebo odejítí z jakéhokoliv pracovního postu nebo funkce (např. politická funkce, vyšší pracovní zařazení v nějakém úřadu, vlastnictví firmy apd.)
Všímám si toho, že včas odejít je obtížné a málokdo to umí. Většina se "svého" drží zuby nehty. Děláme nějakou kariéru, jsme v tom dobří a úspěšní a pýcha nebo pocit vlastní dokonalosti nám stoupne do hlavy. Jenomže čas je neúprosný a ve většině případů, když jsem dlouho na tom stejném místě, funkci a pozici, buď ztrácím sebekontrolu, nadhled a nechci připouštět změny nebo nové myšlenky, které by mě mohly ohrozit.
Na těchto místech nás taky může držet pocit jsem pan nebo paní důležitá, já to umím nejlíp a ostatní mě budou poslouchat a jsem prostě nenahraditelný (ná). U některých převažuje egocentrismus, narcismus, láska k penězům a předvádění se před ostatními. Mnozí si neumí představit co by asi jiného dělali. Názory okolí je buď nezajímají nebo je nechtějí slyšet a připustit si je. Příkladů takového chování asi každý z nás ze svého okolí zná dost.
Těch opačných, kdy si člověk uvědomí, že buď už nemá takové nasazení nebo se necítí fyzicky dobře, nebo si vychoval své nástupce a předá jim vedení a uvědomí si, že je čas odejít, je určitě menší množství.
Jsou samozřejmě i povolání, místa a pozice, kdy nikomu nepřekážím, nic neničím svým egoismem a je žádoucí je dělat a pokračovat v nich a čas nehraje roli. U nich je většinou jasným kritériem odezva, úspěšnost, zpětná vazba. Mohou to být spisovatelé, režiséři, herci, výtvarníci, vědci ad.
Včas se zastavit a odejít neznamená konec, ale změnu a začátek pro něco nového. Proč se toho většina bojí? Asi proto, že to není jednoduché, ale naopak obtížné.
Vážím si těch, kteří to dokážou. Nebojte se i když na čas budete mít pocit, že jste v "černém lese" i v něm najdete cestičky, které vás někam dovedou. U těch ostatních jsou konce smutnější, tvrdší a neúprosnější.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama