Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Svobodá láká, volá, ale má i naši zodpovědnost

13. prosince 2016 v 17:01 | ep |  Nové zprávy
Vrátím se ke svému předchozímu článku (Ne)bojte se, Velký bratr vás pilně sleduje. Děkuji za komentáře. Pihovatá vopice si asi už knihu přečetla. Zlatka napsala, že volný čas je potřeba vyplnit tím, co nás baví. Souhlasím a vypnout myšlenkově po práci je důležité umět nebo se to naučit. Úplně vždy ale svým myšlenkám neporučíme.
V knize 1984 se obyvatelstvo Oceánie rozděluje na členy Vnitřní strany (2 % obyvatel, cca 6 milionů), kteří skutečně vládnou, členy Vnější strany, kteří pracují pro stát a vykonávají jeho vůli a proletariát, který tvoří 85 % společnosti. Proléti jsou považováni za méněcenné, žijí ve velmi chudých poměrech, stát se o ně nestará a nechává jim relativní volnost. Dokud se mezi nimi neobjeví někdo, kdo by se mohl pro Stranu stát nebezpečný.
Dostáváme se k pojmu volnosti a svobodě a jak moc jsme nebo nejsme závislí na státu. Ze státu si můžeme, pokud jsme šikovní, udělat dojnou krávu a čerpat všechno, co lze. Ze zaměstnavatele si také můžeme (ti opravdu "šikovní") částečně udělat dojnou krávu, ani ne tak za práci, ale správné chování a loajální proslovy. Z EU se dá také dobře dojit. Podle organizace Open Europe pracuje pro Komisi a Parlament EU více než 170 000 lidí. Průměrný plat úředníka je 17 000 Euro.
Nůžky jsou doširoka rozevřené. Představte si průměrný plat zaměstnanců u pokladen hypermarketů, který je 15 000-18 000, ale Kč. Samozřejmě, že práce se nedá srovnávat, ale za to, že celý den dělají stejnou práci, musí hlídat peníze a občas nebo častěji poslouchat nadávky zákazníků není moc povzbuzující.
Můžeme svůj život plout na jachtě s větrem v zádech nebo na kocábce a dokonce i v záchranném člunu.
Co je svoboda? Nezávislost, tj. nemusím chodit do práce a poslouchat šéfy, ALE musím si zajistit příjmy a to není jednoduché. Mohu mít štěstí a pracovat na tom, co mě baví a vydělávat nezávisle. To je ta nejlepší varianta.
Svoboda je lákavá a podmaňující, ale taky znamená, že od nikoho nic nečekám a nechci, a mám zodpovědnost sama za sebe.
Román 1984
https://cs.wikipedia.org/wiki/1984_(rom%C3%A1n)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama