Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Balkánská buchta a jazykový guláš

26. ledna 2017 v 12:49 | ep |  Jídlo, recepty

Buchta

Návštěvy se snažíme pohostit. Teď žiju nějakou dobu v Bělehradu, tak jsem se rozhodla, že bych pro ohlášenou návštěvu měla připravit něco z české kuchyně.
Obecně platí, že když jste pozvaní na návštěvu, dostanete toho hodně k pití, k jídlu a věnují vám čas a jsou milí. Návštěvy se samozřejmě na rozdíl od Česka nezouvají. Napadlo mě, že by bylo zajímavé udělat průzkum, jak je to jinde, protože, když jsem byla v jiných zemích v bytech, zouvání nechtěli nikde.
Tak jsem si říkala, že upeču ovocný koláč s višňěma. Problém tady je orientace v moukách. Nemají dělení jako v Česku na hladkou, polohrubou a hrubou. Tak to zkouším, když jsem se snažila udělat k vepřu a zelu knedlo, smíchala jsem dvě různé mouky a knedlík vypadal i chutnal jinak. U koláče to byla lepší trefa. Udělala jsem kromě jiného i smažák a myslela jsem si, že to bude průšvih, tady to nenabízí a asi nejí, ale ok, chutnalo.

Jazykový guláš

Je dobrý znát slangový výrazy a vědět o zvyklostech. Když vám někdo řekne, že jste dobra ryba, je to poklona a synonymum v Česku by bylo kočka. Tady jsou spíš na ryby. Taky mě mátlo, že ve filmech jsem často slyšela, že tátové volají na své dcery sine, jako syne. Tak je to prostě zvyklost syn musí bejt i když je to holka, ale nedrží se toho striktně. A v Černé Hoře to dřív bylo tak, že když měl chlap samé dcery, jedna musela převzít roli syna se vším všudy - práce, rozhodování. Prostě patriarchát.
Proč syn s měkkým i? Žádný měkký a tvrdý y nejsou všechno se píše jako i. Jazykovou reformu udělal Vuk Karadžič a docela radikální, kromě těch ypsilonů se píše, jak se slyší, např. Čak Noris (Chuck Norris), Tramp (Trump), Olbrajt (Albright), Ginis (Guiness), Čile (Chile), intervju (interwiev), apsolutno (absolutně). Zjistila jsem, že si musím dávat pozor a přepínat, protože už se mi podařilo do českého textu napsat apsolutně……
Buchty a guláše jsou někdy veselé i zajímavé.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama