Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Únor 2017

Olivová zeleň

28. února 2017 v 10:23 | ep |  Barvy
V olivové se spojuje žlutá s modrou v poměru 2:1. Olivová je barvou mladých listů, lesního porostu, jehličnanů, znamená přírodu, rostliny.
Olivově zelená představuje energii, která dokáže regenerovat na mnoha úrovních. Je to barva oliv, které ve svém přirozeném stavu chutnají hořce a musí projít chemickým procesem, aby svou hořkost ztratily a staly se jedlými. Je v tom i metafora procesu, kdy olivová barva dokáže vytáhnout bolest a hořkost nastřádanou v srdci.
Je to barva emocionální síly a vytrvalosti. Olivovníky vyrůstají z kamenité půdy v suchých a horkých klimatických podmínkách a jejich kořeny se musí probojovat hluboko do země, aby si z půdy vzaly potřebnou výživu.
Olivová přináší příslib nových, lepších časů. Olivová větvička je tradičním symbolem míru.
V protikladu olivová na vojenských uniformách znamená kamufláž, maskování a souvisí s mocí. Představuje také autoritu, vůdcovství a schopnost řídit. Že by si armáda vzala příklad z chameleonů, kteří se v přírodě maskují zelenou a hnědou barvou a skvěle ukrývají před zraky nepřátel?
Je to silná barva a při správném použití se jedná o energii velmi pozitivní.
Pro ilustracii jsem si vybrala fresku Sibyly ze Sixtínské kaple. Olivově zbarvený plášť podle mého názoru zahrnuje všechny pozitivní vlastnosti olivově zelené.

Zdroje:
Enciklopedia likovnich umjetnosti.
Merivale, Philippa. Léčení barvami: zkušenosti s Aura-Somou. Překlad Jana Chaloupková. 2. vyd. [Praha]: Barevný svět, ©2012. 181 s., [16] s. obr. příl. ISBN 978-80-903543-1-9.

Zelená

20. února 2017 v 8:21 | ep |  Barvy
Zelená barva je barvou roku 2017. Jaké máme asociace spojené se zelenou barvou? Je to většinou příroda, stromy, listy, rostliny, ale i zelená na semaforu, která nám říká jdi nebo jeď, máš volnou cestu.
Zelená vzniká smícháním modré (evokuje něco nahoře) a žluté (evokuje něco dole - zemi). Zelená je v jejím středu a je symbolem srdce a jeho odrazu v přírodě. Zelená znamená pravdu, vyrovnanost, směřování a prostor.
Jako symbol zelené (barva listů) si vezmeme strom, který má kořeny pevně zapuštěné v zemi a přitom se tyčí vzhůru k obloze. Ztělesňuje tak růst a směřování ke světlu. Jejich pevnost a vzpřímenost symbolizuje nezávislost. Strom má rozhled na všechny světové strany najednou, dosahuje nahoru i dolů. Představuje tak rovnováhu a klid, schopnost dívat se na problém ze všech stran. Zelená barva nám může umožnit rozhodavat se srdcem v zásadních otázkách: kam jít, co udělat a kdy.
Zelenou barvu máme spojenou s jarem, znovuzrozením, koloběhem, růstem zelené v přírodě.
Zelená navozuje pocit klidu a smíření a vytváří iluzi prostoru.
Zelená nás také vítá na křižovatce a nabízí nám ukazatele směru i nového směru a nového místa.
Zelená je i konejšívá přikrývka, tiší a uklidňuje. Zajímavé je, že londýnský most Blackfriar´s Bridge, který byl proslulý sebevraždami a natřený na černo, po změně barvy na zelenou klesl jejich počet na třetinu.
Zelená je silná barva a s nadcházejícím jarem si ji uživejme naplno.
Zdroje:
Merivale, Philippa. Léčení barvami: zkušenosti s Aura-Somou. Překlad Jana Chaloupková. 2. vyd. [Praha]: Barevný svět, ©2012. 181 s., [16] s. obr. příl. ISBN 978-80-903543-1-9.
Enciklopedia likovnich umjetnosti.

Jak to je a není

17. února 2017 v 14:23 | ep |  Nové zprávy
Na nějakou dobu jsem se odmlčela. Jednak nebyl čas na psaní a když jsem se zamyslela nad minulými příspěvky do blogu, dospěla jsem k závěru, že už jsem se z těch témat o životě vypsala.
Týkaly se různých návyků, okolností, kterých jsem si všímala nebo prožívala. Byla jsem vykopnuta z komfortní zóny zvyklostí a hodně se v mém životě změnilo. Některé věci se podařilo, na jiných se pracuje a je přede mnou ještě cesta nevím jak dlouhá. Změny nikdy nejsou jednoduché a trvá dost dlouho než se zase někam posunete. Na cestě musíte počítat s klacky pod nohy a údery. Ale nelituji, všechny změny jsou pozitivní.
Co se nepodařilo. Snažila jsem se některým lidem, u nichž jsem si všimla, že v jejich životě není všechno ok, radit, ale nikdy se to úplně nepodařilo. Dospěla jsem k tomu, že každý si musí najít svoji cestu sám. Šokovalo mě, že až 95% lidí žije podle pravidel, která jim nevyhovují. Buď s tím nic nedělají anebo i když ví nebo tuší, co by měli změnit, neudělají to, protože je to námaha a i to bolí. Někdy je k tomu donutí až zdravotní, pracovní nebo vztahové problémy. Ale není nikdy pozdě.
Žít v harmonii není jen tak samo od sebe. Z našeho chování, gest a vzhledu to lze vyčíst, jak na tom jsme. Často si nasazujeme masku happy a nahodíme úsměv, ale oči to neskryjí a prozradí starosti nebo bolest.
Všem, kteří měli trpělivost číst až do konce, přeji, ať se vám daří ve všem o co usilujete.
V dalších příspěvcích v blogu se budu věnovat barvám, ať si trochu obarvíme život. Jak vnímáme barvy, jak je prožíváme a co o nás mohou prozradit.