Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Olivová zeleň

28. února 2017 v 10:23 | ep |  Barvy
V olivové se spojuje žlutá s modrou v poměru 2:1. Olivová je barvou mladých listů, lesního porostu, jehličnanů, znamená přírodu, rostliny.
Olivově zelená představuje energii, která dokáže regenerovat na mnoha úrovních. Je to barva oliv, které ve svém přirozeném stavu chutnají hořce a musí projít chemickým procesem, aby svou hořkost ztratily a staly se jedlými. Je v tom i metafora procesu, kdy olivová barva dokáže vytáhnout bolest a hořkost nastřádanou v srdci.
Je to barva emocionální síly a vytrvalosti. Olivovníky vyrůstají z kamenité půdy v suchých a horkých klimatických podmínkách a jejich kořeny se musí probojovat hluboko do země, aby si z půdy vzaly potřebnou výživu.
Olivová přináší příslib nových, lepších časů. Olivová větvička je tradičním symbolem míru.
V protikladu olivová na vojenských uniformách znamená kamufláž, maskování a souvisí s mocí. Představuje také autoritu, vůdcovství a schopnost řídit. Že by si armáda vzala příklad z chameleonů, kteří se v přírodě maskují zelenou a hnědou barvou a skvěle ukrývají před zraky nepřátel?
Je to silná barva a při správném použití se jedná o energii velmi pozitivní.
Pro ilustracii jsem si vybrala fresku Sibyly ze Sixtínské kaple. Olivově zbarvený plášť podle mého názoru zahrnuje všechny pozitivní vlastnosti olivově zelené.

Zdroje:
Enciklopedia likovnich umjetnosti.
Merivale, Philippa. Léčení barvami: zkušenosti s Aura-Somou. Překlad Jana Chaloupková. 2. vyd. [Praha]: Barevný svět, ©2012. 181 s., [16] s. obr. příl. ISBN 978-80-903543-1-9.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama