Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Zelená

20. února 2017 v 8:21 | ep |  Barvy
Zelená barva je barvou roku 2017. Jaké máme asociace spojené se zelenou barvou? Je to většinou příroda, stromy, listy, rostliny, ale i zelená na semaforu, která nám říká jdi nebo jeď, máš volnou cestu.
Zelená vzniká smícháním modré (evokuje něco nahoře) a žluté (evokuje něco dole - zemi). Zelená je v jejím středu a je symbolem srdce a jeho odrazu v přírodě. Zelená znamená pravdu, vyrovnanost, směřování a prostor.
Jako symbol zelené (barva listů) si vezmeme strom, který má kořeny pevně zapuštěné v zemi a přitom se tyčí vzhůru k obloze. Ztělesňuje tak růst a směřování ke světlu. Jejich pevnost a vzpřímenost symbolizuje nezávislost. Strom má rozhled na všechny světové strany najednou, dosahuje nahoru i dolů. Představuje tak rovnováhu a klid, schopnost dívat se na problém ze všech stran. Zelená barva nám může umožnit rozhodavat se srdcem v zásadních otázkách: kam jít, co udělat a kdy.
Zelenou barvu máme spojenou s jarem, znovuzrozením, koloběhem, růstem zelené v přírodě.
Zelená navozuje pocit klidu a smíření a vytváří iluzi prostoru.
Zelená nás také vítá na křižovatce a nabízí nám ukazatele směru i nového směru a nového místa.
Zelená je i konejšívá přikrývka, tiší a uklidňuje. Zajímavé je, že londýnský most Blackfriar´s Bridge, který byl proslulý sebevraždami a natřený na černo, po změně barvy na zelenou klesl jejich počet na třetinu.
Zelená je silná barva a s nadcházejícím jarem si ji uživejme naplno.
Zdroje:
Merivale, Philippa. Léčení barvami: zkušenosti s Aura-Somou. Překlad Jana Chaloupková. 2. vyd. [Praha]: Barevný svět, ©2012. 181 s., [16] s. obr. příl. ISBN 978-80-903543-1-9.
Enciklopedia likovnich umjetnosti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama