Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Oranžová

8. března 2017 v 11:16 | ep |  Barvy
Oranžová je barvou, jejíž symbolika je složitá a každý ji chápeme a vnímáme jinak, a proto si z následujícho textu asi každý vybere to, co se jej osobně dotýká, anebo třeba i nic. Oranžová se skládá napůl z červené a žluté. V oranžové je životaschopnost a síla. Oranžová je barvou pomerančů, které jsou zdrojem zdraví a vitality. Oranžová je proto vřelá a teplá barva. Lze to dokumentovat i pocitově - v místnosti, kde jsou stěny natřeny na modro, cítíme větší chlad, než v místnosti natřené na oranžovo a to až o několik stupňů 0C. Oranžová je symbolem optimismu a radosti, velké životní síly. Reprezentuje životní část cesty, kdy se člověk osamostatňuje, ale přesto je ještě závislý. Oranžová je i barvou, která označuje rozpad a kolaps, ale zároveň i energií, která tyto stavy léčí. Vztahy jsou jedním z hlavních témat oranžové barvy. Měli bychom se naučit vyvážit spojení s druhými s naší rostoucí samostatností, a pokud tyto protichůdné potřeby nevyrovnáme, budeme mít vztahy závislosti. Oranžová často vypovídá o některé formě závislosti, ať už na lidech, situacích, alkohole, jídle, cigaretách. Výběr oranžové barvy často ukazuje na zneužívání, kterými člověk prošel.
Oranžová oblast je stejně jako červená propojená se sexem, ale není tak vášnivá, spíše radostná. Oranžová je energií, která je dynamicky a silně spojena s fyzičnem, ale může označovat i pravý opak. Ve znamení oranžové je i podzim, kdy listy odumírají a tlením vytvářejí podmínky pro růst v další sezóně. Je to barva západu slunce a konců, které otevírají cestu novým začátkům a je i barvou odříkání. Mniši oblékají oranžová roucha jako symbol zřeknutí se materiálního světa. Oranžová nám připomíná, že část nás samých musí nejprve zemřít, aby mohlo vzniknout něco nového. Oranžová má v sobě energii vytrvalosti a odhodlání, je barvou sexuality, smyslnosti a touhy a živí tvůrčí aspirace a posiluje odhodlání zříci se světských požitků. Jejím tématem je rovněž závislost a spoluzávislost, kterou bychom se měli naučit překonávat.
Zdroj:
Merivale, Philippa. Léčení barvami: zkušenosti s Aura-Somou. Překlad Jana Chaloupková. 2. vyd. [Praha]: Barevný svět, ©2012. 181 s., [16] s. obr. příl. ISBN 978-80-903543-1-9.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama