Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Jakou řečí mluvíš?

17. srpna 2017 v 18:20 | ep |  Knihy, filmy, recenze
V červenci jsem měla všechny příspěvky o vaření. V srpnu bude dost vaření, ale přijdou na řadu jiná témata. K prvnímu z nich mě inspiroval film, který jsem shlédla na HBO pod názvem Příchod. Děj není až tak důležitý. Ve filmu šlo o návštěvu nějakých mimozemšťanů a lidé se s nimi chtěli domluvit, aby zjistili účel jejich "návštěvy".
A přišla na řadu komunikace a to začalo být zajímavé. Představte si tvora z jiné planety - sedmonožce, který zvedne jednu nohu a vykouzlí kruh, který má po obvodě různé tvary (pokusila jsem se to nakreslit) a to byla jejich znaková řeč. Expertka na jazyky tomu po čase porozuměla a všechno dopadlo samozřejmě dobře a to mě inspirovalo v době dovolených k úvaze o řeči.
Cestujeme a musíme se domluvit, záchytnou řečí je angličtina a pokud ji umíme alespoň na základní úrovni, většinou se domluvíme. Pokud neumíme jinou řeč a mluvíme v cizině česky, opravdu vám neporozumí a nastoupí gesta, ruce, znaková řeč anebo jste odkázání na mluvící známé nebo delegáta, když pro jistotu jezdíte s cestovkou.
Jako absolventi jazykových kurzů a to jakéhokoliv jazyka, zjistíte, že rodiláci mluví tak, že jim stejně nerozumíte, ale základy jsou a oni vám porozumí.
Co mě docela fascinuje, že někteří cizinci, kteří pracují v Česku a třeba i několik desítek let, pořád mluví a píší mateřštinou. Konkrétně mám zkušenosti u několika lidí se slovenštinou. Přemýšlela jsem proč? Až taková hrdost na vlastní jazyk, pohodlí nebo stejně mi porozumíte a pokud ne je to váš problém. Nevím. Podle mého názoru, pokud navštívím nebo pracuji v cizí zemi, měla bych se jejich jazyk učit a mluvit i když mohou vzniknout zábavné historky. Mongolka u kadeřníka pravila, že chce ostříhat konečníky. Ale to vůbec nevadí, hlavně mluvit a humor k životu patří.
Teď žiju v Bělehradě a začala jsem mluvit srbsky. Zpočátku mi taky moc nerozuměli a slyšela jsem, zní to krásně, ale vůbec nevím o čem mluvíš. Teď už je to v pohodě a domluvím se vždycky. Zrovna dnes jsem šla koupit do lékárny krém na bolesti zad (je výbornej z kostivalu), který se jmenuje GAVEZ a já jsem to spletla na KAVAZ (tubu jsem si nevzala sebou), lékárník řekl nemáme, ale byl natolik inteligentní, že jsme se pochopili.
Nakonec mě napadla situace, kdyby na Zemi byl jeden jediný jazyk (esperanto podle mě moc neuspělo), bylo by to jednodušší, fajn anebo nuda? Myslím si, že by stejně skupiny lidi začali vytvářet jinou neznámou řeč, vzpomeňte si, když jsme byli děti, vymýšleli jsme si tajnou řeč a písmo, aby nám nerozuměli.

Tak se s tím poperme, čeština holt světový jazyk není........
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 17. srpna 2017 v 18:44 | Reagovat

Ia zajímavé že to co vás chytí v nadpse se ien v čláínu více rrozmnožuie. :)

2 Monika Monika | 19. srpna 2017 v 12:14 | Reagovat

Super, naprosto souhlasím, potýkáme se s tím na každém kroku, Slováci se vůbec nenamáhají, mají nás za nenáviděné čehůny, ale je jich tady jak v mraveništi. O_O  O_O  O_O

3 MichaylMorMeence MichaylMorMeence | E-mail | Web | 5. září 2017 v 22:28 | Reagovat
4 NatalieDow NatalieDow | E-mail | Web | 24. září 2017 v 21:14 | Reagovat

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 3.0
XEvil 3.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google, Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!
Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama