Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Má každý svoji složku?

4. prosince 2017 v 9:38 | ep |  Tradice, legendy, mýty

Má každý svoji složku?

Předvánoční čas a doba po první adventní neděli mě přinutila k malému zamyšlení. Teď je období, kdy blikají na ulicích vyzdobené vánoční stromky a v domácnostech plápolají adventní svíce. Jsme více na měkko a máme se víc rádi. Bylo by dobře si také uvědomit, že se jedná o křesťanské svátky. A křesťanství má desatero a to je po staletí základem etického kodexu.
Morálka v realitě je samozřejmě s desaterem na štíru. Zamysleme se nad přikázáními - nebudeš lhát a nebuď závistivý ani chamtivý a proberme si svoje svědomí. Může mít různou barvu čistou, bílou, šedou, tmavě šedou a černou. Taky se říká černé svědomí.
K této úvaze mě vedly také tzv. složky, což byly pravděpodobně estébácké manýry, ale věřte, že svou složku můžete mít i dnes. Mnozí tzv. vedoucí pracovníci nebo ti, kteří se derou nahoru, takové složky vytvářejí na kolegy, podřízené. Do složek si pečlivě zaznamenávají vaše "provinění". Nadneseně řečeno: Franta Novák na poradě 30.4. v 9.30 neřekl šéfovi, že je geniální, krásný a neomylný, ale jen dobrý den"……
Když se znelíbíte, složka bude vytažena a použita. Nebo pokud nejste dostatečně loajální. Msta některých "šéfů" může jít hodně daleko.
Co taky může skrývat falešná loajalita? Mám hypotéku, male děti a plat potřebuji, tak musím lidově řečeno držet hubu a krok……..A když budu muset zalhat, ono se nic pro jednou neděje, tak co……
Není to tak, protože pokud se zamotáme do lží, intrik, závidíme, mstíme se, těžko se z toho vybředává.
Mnozí si určitě pomyslí, mě se to netýká, já žádnou složku nemám (třeba o ní jen nevíte), já mám čisté svědomí.......
Život je už ale takový, že nám někdy nastaví zrcadlo, nebo připraví zkoušky, jak se zachovat v určitých situacích: podle svědomí (i když mohu o něco nebo o hodně přijít) anebo si ho zašpiním…..
S čistým svědomím se žije líp, hlavně duchovně, protože můžeme mít milióny a něco drhne, pokud byly získány špinavým způsobem.

Dobrá rada nad zlato. Když budete zapalovat další adventní svíčky, zkuste se zamyslet nad svým svědomím. Na závěr pravdivý citát: "Jen slabý hráč nepřipustí prohru". 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monika Monika | 4. prosince 2017 v 10:28 | Reagovat

Článek je dobře napsaný a hlavně výstižný, někdo s tím zkušenosti nemá, někdo ano. Já sama s tím mám čerstvou zkušenost, i když toho člověk zažil v životě dost, pořád Vás může něco překvapit. O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama