Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Příběh služebnice

27. srpna 2018 v 16:51 | ep |  Knihy, filmy, recenze
Podívala jsem se na první a druhou řadu seriálu Příběh služebnice (HBO) a potom jsem si přečetla i knihu M. Atwoodové, která byla předlohou. Četla jsem ji sice v chorvatštině, ale jde sehnat i česká. Zjistila jsem, že je vlastně lepší číst knihu až po shlédnutí seriálu. Je to silný příběh (sci-fi, utopie), ale ten žánr úplně stoprocentně neodpovídá, protože u věty - teroristické muslimské útoky byly záminkou toho, že byla postupně odstraněna vláda s prezidentem (citace není přesná), mě zamrazilo, a navíc klesající porodnost a ekologické katastrofy taky známe. Doufejme, že to nedopadne tak jako v knize, kdy nová mocenská skupina a vojsko se ujaly vlády, aby měli všechno pod kontrolou.
Seriál i kniha stojí za zhlédnutí a přečtení, a navíc nás nutí přemýšlet. Já jsem tak uvažovala, kdybych se ocitla v této situaci a mohla si vybrat, kterou roli bych zvolila. Je to těžké, Manželky byly manželkami velitelů, ale musely sakra poslouchat a hrozily i tělesné tresty (Serena přišla o prst…). Marty (neplodné, starší) byly služky do kuchyně, ale tak trochu neviditelné, přežít by se dalo. Tety byly odpornou skupinou, která vymývala mozky Služebnicím a které měly pod kontrolou. Neženy byly v Koloniích, kde odstraňovaly kontaminovanou půdu a bez jakékoliv ochrany, a to byla jistá smrt. Navíc, byly všude tzv. Oči, kterým opravdu nic neuniklo. Za nevěru trest smrti, za znásilnění, trest smrti..... Služebnice ty to odnášely nejvíc, poslušnost, koukat jen do země, a hlavně rodit Manželkám děti. Odboj a ilegalita existovaly, ale byly smrtelně nebezpečné.
Co bych zvolila? Být prvoplánově hrdina nebo blázen, který jde okamžitě do boje? Asi ne, u všech ostatních možností by se dalo přežít, ale vedlo by to k naprosté rezignaci. A jak se znám, nechtěla bych úplně rezignovat, tak bych si asi zadělala na průser ve všech rolích. Navíc to, že ženy nesměly číst a psát je pro mě nepředstavitelné, hrůza….Za čtení se sekaly ruce.
Konec je pro hrdinku otevřený, a to je dobře, naděje vždy zůstává.
Trailer ke druhé řadě
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama