Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Příběh jednoho člověka, který souvisí s dnešním stoletým výročím ukončení 1. světové války.

11. listopadu 2018 v 14:49 | ep |  Příběhy o domech

1. Světová válka

Dnes je to sto let, kdy skončila první světová válka. Asi nás to nechává celkem chladnými. Byly to ale boje, které si vyžádaly oběti patnácti miliónů vojáků i civilního obyvatelstva. Srbsko je v počtu obětí bohužel na prvním místě, celkem válka zahubila 1 247 435 lidí, což je 28 % z tehdejšího celkového počtu obyvatel.

2. Milutin Milanković (1879-1958) a první světová válka.

Milutin Milanković byl slavným matematikem, geofyzikem, klimatologem. Vystudoval techniku ve Vídni. Po celém Rakousko-Uhersku budoval přehrady, mosty, viadukty, akvadukty z vyztuženého betonu. Sarajevský atentát zastihl M.M. na svatební cestě, a protože jeho rodiště (Dalj), spadalo pod Rakousko-Uherskou monarchii, návrat by znamenal jeho uvěznění, a proto přerušil cestu. Dostal ale se svou manželkou povolení k pobytu v Budapešti, kde se musel pravidelně hlásit policii. Pracoval zde v knihovně Akademie věd a v Ústředním meteorologickém institutu.

3. Šťastný konec

Po válce (1920) vydal monografii Théorie mathématique des phénomènes thermiques produits par la radiation solaire (Matematická teorie tepelných jevů vyvolaných slunečním zářením). Jeho stěžejním dílem je Kanon der Erdbestrahlung und seine Anwendung auf das Eiszeitenproblem (Princip oslunění Země a jeho aplikace na problém ledových dob). Kniha byla vydána v roce 1941. M.M. podal také návrh Novojuliánského kalendářního cyklu přestupných roků, který je dokonalejší než původní juliánský kalendář.
M.M. byl zařazen mezi pět největších vědců 20. století a NASA jej umístila mezi 15 největších vědců všech dob, kteří se zabývali studiem planety země.
Napadlo mě, že náhoda nebo osud přiměly M.M., že zůstal tam, kde přežil 1. světovou válku, jinak bychom přišli o jeho vědecká díla a poznání……V Bělehradě by měl šanci na přežití velmi malou, zhruba 1:3. Vyfotila jsem jeho rodinný dům, kde je umístěna pamětní deska.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama