Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Únor 2019

Co z dýně?

28. února 2019 v 10:39 | ep |  Jídlo, recepty
Z dýně se dají připravit polévky na několik způsobů, výborné jsou hranolky, ale na sladko se mi to moc nedařilo. Našla jsem ale dobrý recept na internetu, ale trochu jsem si ho upravila. Můžete zkusit.

Potřebujeme:

· jemně nastrouhaná dýně - 2 sklenice
· kefír - 250 ml
· cukr - jeden a půl sklenice (polovinu sklenice do těsta a jednu sklenici do sirupu, to je doporučena dávka, ale do sirupu jsem dala méně cukru)
· dětská krupička - jedna sklenice a půl sklenice kokosové mouky
· kypřicí prášek do pečiva - jeden a půl čajové lžičky
· citrón - 1 kus (šťáva do sirupu a kůra do těsta)
· voda - polovina sklenice (do sirupu)
· strouhaný kokos na posypání

Příprava:

· Dýni nastrouháme nebo rozmixujeme
· Smícháme všechny suroviny na těsto - krupici, kokosovou mouku, cukr, dýni, prášek do pečiva, kefír, citrónovou kůru
· Těsto vlijeme do formy na pečící papír
· Pečeme 40-45 minut, při 180
· Než se upeče těsto, připravíme si sirup: smícháme cukr, vodu, citrónovou šťávu, vaříme 3 minuty a necháme vychladnout
· Ještě horký koláč zalijeme sirupem a posypeme strouhaným kokosem
· Během půl hodiny vsákne sirup a můžeme nahoru nastrouhat tmavou čokoládu, 70% kakaa
Dobrou chuť!

Seriály

23. února 2019 v 10:13 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy
Doporučuji dva seriály. True detective III., a Tell me a story.

Temný případ, True Detective

krimi / drama, USA. Poslední díl III. řady je ohlášen na 25. 2. 2019. My, kteří už jsme seriál sledovali jsme dost napjatí, jak to dopadne.

Nepohádky, Tell Me a Story

Psychologický thriller, USA. 1. řada, 10 dílů. První řada se odehrává v současném New Yorku a transformuje klasické pohádky o Třech malých prasátkách, Červené karkulce a Jeníčkovi a Mařence do hodně mrazivé současnosti.

Kalamáry s bramborovými pyré koulemi

21. února 2019 v 14:58 | ep |  Jídlo, recepty
Příprava pyré koulí. Potřebujeme 1kg brambor, 1 větší cibuli, olej, 1 lžičku sladké mleté papriky, drcenou pálivou papriku, sůl.
Brambory oloupeme, uvaříme, propasírujeme a necháme prochladnout. Drobně pokrájenou cibuli osmažíme na oleji, sundáme ze sporáku a vmícháme sladkou červenou papriku. Necháme vychladnout a potom promícháme s brambory. Rukama vytvoříme koule, které vyválíme v pálivé paprice. Podáváme teplé.
Jako příloha se hodí téměř ke všemu, já jsem dala jako přílohu ke kalamárům. Je to to trochu jiná a zajímavější příloha než klasické brambory.

Učení se cizím jazykům

20. února 2019 v 11:22 | ep |  Nové zprávy
Byli jsme na představení Love et Padeži a byla to komedie o tom, jak se cizinec snaží rychle naučit jazyk země, kde žije. Každý jazyk má své záludnosti, srbština má např. č a měkké č, ň a ňj a byly tam i zajímavé vtípky o životě, např. nesmíš zapomenout kartu BusPlus a musíš mít na pobyt tzv. beli karon atd. Připomnělo mi to historku, když mi před třemi lety jeden Srb řekl: "Vůbec ti nerozumím, ale říkáš to hezky a určitě máš pravdu." To už naštěstí neplatí….Na druhé straně mě zase pobavil komentář českého fotbalu srbským komentátorem, to jak vyslovoval jména, problém s ř a místo z Plzně říkal z Plzeně, Tak ať žije učení cizím jazykům…..

Slasýk – Slaný sýrový koláč

17. února 2019 v 8:28 | ep |  Jídlo, recepty

Slasýk - Sla rový koláč

250 g tvrdého sýra, 250 ml mléka, 3 vejce, 3 lžíce mouky, 1 lžička prášku do pečiva, sůl.
Rozmícháme vejce, přidáme mléko, mouku, prášek do pečiva, nakonec vmícháme nastrouhaný tvrdý sýr. Vložíme do dortové formy a pečeme při 200 stupních půl hodiny, před koncem pečení jsem posypala pažitkou.

Máme dvojníka?

12. února 2019 v 11:32 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy
To je otázka, ale dvojníci asi jsou, můžeme někdy poznat lidi, podobající se slavným osobnostem. Před mnoha lety jsem zažila setkání se svojí dvojnicí a bylo to na autobusovém nádraží, podobala se mi hodně, a navíc mě šokovalo, že měla stejný prsten jako já. Byly to ale více překvapivé a nepříjemné pocity, jakoby rozdvojení, ale nastoupila do jiného autobusu a já jsem se to snažila vymazat z hlavy. Vzpomněla jsem si na to až teď, když jsem se dívala na seriál Dva světy.

Dva světy, Dvojník, Counterpart

Doporučuji seriál Dva světy. USA: 2017-2019. Režie Alik Sakharov, Morten Tyldum. Hrají: J.K. Simmons, Olivia Williams, Sara Serraiocco, Kenneth Choi, Ulrich Thomsen. Jedná se o špionážní thriller se sci-fi prvky.
Odehrává se v Berlíně, kde už sice berlínská zeď není, ale je zde tajný vchod do paralelního světa, kde má každý svého dvojníka. Sdílí s ním sice společné dětství, ale jejich životy, charakter, chování mohou být naprosto odlišné.
J.K. Simmons hraje postavu Howarda tak dobře, že poznáte, který je pravý a který dvojník. Pokud máte rádi fantazii, napětí a překvapivé zvraty a dobře vykreslené postavy, seriál stojí za zhlédnutí.
Na mě zapůsobilo, když procházeli do druhého světa, bylo to chladné, mrazivé, stísněné a vždycky jsem si připomněla berlínskou zeď.


Taxi blues a Jsem noc

10. února 2019 v 11:34 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy
Filmy a seriály, které se mi v poslední době líbily.

Taxi blues (2019), Taksi bluz

Film je romantickou komedií režiséra Miroslava Stamatova, kde hlavní roli hraje Andrija Milošević (můj oblíbený herec z divadla). Hlavní hrdina pracuje jako taxikář a píše po večerech scénáře. Do jeho života vstoupí malý Damir, který utekl z dětského domova a hledá otce. Nastává kolotoč bláznivých situací, ale všechno dobře dopadne.

I Am The Night (2019), Jsem noc

TV seriál na HBO přístupné zatím dva díly. Mysteriózní drama, USA. Reže P. Jenkins, C. Franklin, V. Mahoney. Tajemný příběh dívky, míšenkyně, která vyrůstá s černošskou matkou a zjistí, že je osvojena a začne pátrat po své pravé rodině se prolíná s příběhem redaktora a jeho pátráním po dědečkovi dívky.

Záhada identity, aneb Geniální přítelkyně. Kniha, která stojí za přečtení

8. února 2019 v 16:58 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy
Kniha Geniální přítelkyně rozhodně stojí za přečtení. Je to první díl tetralogie autorky Eleny Ferrante. Děj začíná v jedné nejmenované neapolské čtvrti padesátých let a popisuje přátelství dvou dívek a podává obraz chudého sídliště, ale i Neapole tehdejší doby. Velmi dobře vystihuje psychologii dvou kamarádek a to, jak se měnily jejich názory, je o jejich o vzájemné řevnivosti, ale i podpoře. První díl končí svatbou Lily, která se ze vzdoru chtěla vymanit z bídy a vzala si syna lichváře. Kniha je psaná tak, že se ponoříte do děje a s napětím sleduje životní příběhy Eleny a Lily, jejich rodičů, kamarádů, přátel i nepřátel.

Kdo je Elena Ferrante

Elena Ferrante je pseudonym italské spisovatelky nebo spisovatele, jejíž díla byla přeložena do čtyřiceti jazyků a prodalo se jich kolem deseti miliónů. To je obrovský úspěch a záhadou je identita autorky nebo autora. Neví se, kdo to je. Na otázky odpovídá jen písemně. Proč kryje svoji osobnost? Nevíme, několik spekulací, kdo se pod tím jménem skrývá už bylo napsáno. Je to možná dobrý marketingový tah, protože podporuje zvědavost, anebo se za tím skrývá něco úplně jiného. Ale záhady a hádanky jsou vždy přitažlivé.

Seriál

Podle románu byl natočen na HBO seriál Moje geniální přítelkyně. Prozatím je dostupných osm dílů a celkově jich bude třicet dva. Seriál je stejně jako kniha podmanivý a chytne vás.

Závěr

Napsat dobrou a čtivou knihu není lehké. Knihy Eleny Ferrante jsou fenoménem, který okouzlil milióny čtenářů. Já ji rozhodně doporučuji, přečtěte si ji a nebudete litovat a je dobré se předtím nebo potom podívat i na seriál.