Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Březen 2019

Recepty - Sutlijaš

17. března 2019 v 12:30 | ep |  Jídlo, recepty
Název je určitě turcismus, nevěděla jsem, co to je, tak jsem si ho vyzkoušela udělat.

Potřebujeme (dělala jsem to z poloviční dávky)
5 šálků vody, 4 šálky mléka, 2 šálky rýže, 6 lžic cukru, 2 sáčky vanilkového cukru, 1 sáček vanilkového pudingu

Příprava

Vaříme rýži ve vodě, dokud skoro nezměkne, potom přidáme cukr, vanilkový cukr, mléko. Když začne vařit, přidáme rozmíchaný puding v trošce mléka a dovaříme do měkka. Hotový sutlijaš můžeme posypat strouhanou čokoládou a přidat trochu skořice.

O čem se nemluví – Wołyń

14. března 2019 v 10:24 | ep |  O čem se mluví a nemluví
Hledala jsem nějaké informace z polské historie, konkrétně místa, které dnes patří Ukrajině (Tarnopol) a narazila jsem i na Wołyń. Jsou místa, která dějiny nešetřily, jedná se hlavně o pohraniční oblasti nebo země, kde vedle sebe žily různé národnosti nebo kde se měnil status země.
Podívala jsem se na film Wołyń (2016, režie a scénář Wojciech Smarzowski), který začíná rokem 1939 a končí krvavou nedělí 11.7. 1943, kdy bylo zavražděno desetitisíce Poláků Ukrajinci. To jsou holá fakta, ale když se podíváte na film, pochopíte tu hrůzu, nenávist a mstu, která vedla k takovému konci.
Můžete si říct mě se to netýká tak co, bylo, bylo, ale není to tak jednoduché, těch míst, kde vedle sebe žijí různé národnosti a nějakou dobu i celkem sousedsky, se mohou změnit v krvavá jatka. Vždycky za tím stojí nacionalismus, pomsta, křivda, chceme mít svoji zemi bez cizinců, dochází k etnickým čistkám.
Příkladem dnes může být Kosovo, kde je konflikt neřešen dlouhou dobu a východisko je v nedohlednu, každý hájí své zájmy a když se do toho vloží Evropská unie, USA, Čína, Rusko ad., je zřejmé že to nemusí skončit dobře.
Každý národ si nese své historické kořeny a Slované by mohli držet spolu, ale není to tak, vraždili se, vraždí a budou se vraždit a nenávidět Jaké jsou vztahy Češi x Slováci, Slováci x Maďaři, Poláci x Ukrajinci, Srbové x Albánci, Srbové x Chorvati. Jsou úplně čisté, bez poskvrnky a jednoznačně sousedsky přátelské, formálně v pořádku?????? Odpověď nemám, asi jak kdy a jak kde.

Paštika z hlívy ústřičné

2. března 2019 v 10:29 | ep |  Jídlo, recepty

Vyzkoušela jsem a je moc dobrá.

Potřebujeme

200 g hub, 2 vařená vejce, hořčici, mladou cibulku, sůl, 2 lžičky olivového oleje, pepř, lístky petržele, jogurt

Příprava

Hlívu s cibulkou na oleji podusíme, odložíme stranou. Uvaříme 2 vejce, rozmixujeme je s houbami, přidáme sůl, pepř, hořčici, petrželové listy a pokud je moc hustá, přidáme málo jogurtu.

Argentina a Brazílie

2. března 2019 v 9:53 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy
Pokud už máte dost amerických detektivek nebo jejich napodobenin, doporučuji dva seriály z HBO.

Epitafios, Epitafy

Argentina, 2004-2009 (je sice už starší, ale objevila jsem ho před nedávnem), má 2 série po 13 dílech.
Zajímavé je, že identitu vraha poznáme velmi brzy, ale nic to nemění na napínavém ději, a navíc policajti nejsou tak dokonale vybroušeni jako v amerických detektivkách, ale jsou normálnější, dělají chyby.
https://cinemorgue.fandom.com/wiki/Epitafios_(2004_series)

Preamar, Čekání na příliv

Brazílie, 2012
Příběh bankéře, který přijde o všechno a hledá nové možnosti, jak se uživit. I když samotný příběh mě až tak moc nezajímal, ale úchvatné pláže v Riu de Janeiru a život na nich, praktiky, jak vydělat více peněz, stojí za zhlédnutí.