Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Říjen 2019

Sto tváří jednoho člověka, aneb, JOKER – ŽOLÍK

31. října 2019 v 14:07 | ep |  Téma týdne

Úvod

K myšlenkám o více tvářích jednoho člověka mě inspiroval film JOKER (USA, 2019), který jsem včera viděla, ale jeho obsah psát nebudu, film se musí vidět. Podle mého názoru je sociální, v mnoha věcech pravdivý a hodně temný a pochmurný.

Masky

Je známá skutečnost, že si obrazně masky na obličej někdy nasazujeme všichni, a to z mnoha důvodů. Dnes je takový zvláštní trend, že musíme pořád působit šťastně, pozitivně a spokojeně. Samozřejmě, že tento stav nelze udržet non stop, ale když se nás někdo zeptá, jak se máme, vymáčkneme ze sebe úsměv a odpovíme, že skvěle. Taky manipulátoři jsou mistři v nasazování masek, aby získali to, co potřebují.

Masky reálné

Masky mohou být strašidelné, masky zvířat, masky na karneval, masky známých osobností, dětské masky. Koupíme si je a kryjeme se za jinou identitu. Chlapečci mohou být Batmani, kouzelníci, piráti, holčičky princeznami nebo čarodějnicemi. Pro děti je to hra, kde uplatňují fantazii, ale u dospělých mi to připadá nebezpečnější. Asi známe hodně filmů, kde si zločinci nasazují kukly a strašidelné masky. Nejhorší je vidět někoho, kdo má v ruce zbraň a na tváři masku s širokým úsměvem.

Masky klaunů

Coulrofobie znamená paniku z klaunů. Historie sahá až do středověku, kdy skoro každý panovník měl na dvoře blázna, který si mohl říkat co chtěl, a proto lidem v jeho blízkosti nemuselo být vždy dobře. Největší baviči 18. a 19. století Joseph Grimaldi a Jean Gaspard Debureau (pierot) sice publikum bavili, ale trpěli depresemi (podobnost s Jokerem). Vraždící klaun John Wayne Gacy (USA, 1942-1994) v převleku klauna znásilnil a usmrtil 33 chlapců (inspirace pro film Stephena Kinga To).

Hallowen

Dnes, 31.10. je Halloween, kdy se roztrhne pytel s maskami, které se snaží vyděsit. Docela mi vadí, že se tento svátek rozšířil i do Evropy. Např. basketbalová Euroliga žádá, aby dnešní zápasy v Evropě po vzoru NBA měly v halách halloweenské dekorace, ale narazilo to na odpor. Na Halloween se např. v Srbsku slaví svátek sv. Lukáše a na facebooku jsem narazila na prosbu, aby si děti udržely tradiční svátek.

Závěr:

Masky dnes rozhodně neslouží jen k pobavení. Ono se pod maskami snadněji straší, zabíjí. A ty virtuální masky, kdy pod anonymními jmény se lidé mohou vyřádit a plivat špínu a nadávat na různých chatech mě děsí, ale to by bylo asi na samostatné téma. Tak co s maskami? Není občas lepší masku odhodit a říct do očí druhému člověku něco upřímně?

Foto:

Bramborové noky s grilovanou zeleninou

31. října 2019 v 11:32 | ep |  Jídlo, recepty

Úvod

Jeden známý kuchař, který se jmenuje Neša a má přezdívku Travka (tráva) je známý tím, že přidává do vaření hodně bylinek, miluje přírodu a vařil nějakou dobu i v klášteře na Hilandaru (ten je známý i výbornou kuchyní, ale takovou přirozenou - co dá země). Inspiroval mě jeden jeho recept, který jsem vyzkoušela a přikládám, protože je dobrý, všechny chuti se navzájem prolnou a stojí za to ho zkusit.

Potřebujeme

6 větších brambor, 2 vejce, mouku, sůl, kmín, 1 červenou papriku, 1 lilek, 1 cuketu, mléko, smetanu na vaření, strouhaný tvrdý, sýr, sýr goudu, parmazán nebo kozí strouhaný sýr, koření: bazalka, kopřiva
Noky:
Uvaříme brambory ve slupce, oloupeme, osolíme, přidáme kmín, 2 vejce a mouku. Těsto by se nemělo lepit na ruce. Mezitím si dáme do hrnce vařit vodu. Z těsta uděláme váleček, krájíme a kousky plníme čtverečky rozkrájené goudy. Dáme do vařící vody a když noky vyplavou, vytáhneme je.
Grilovaná zelenina:
Papriku, lilek, cuketu nakrájíme na plátky, osolíme, necháme vypotit a ugrilujeme na grilu nebo na pánvi.
Do zapékací misky skládáme zeleninu, noky a vrstvy střídáme, přelijeme a nechám zapéct.
Přeliv:
Dáme vařit mléko se smetanou, přidáme strouhaný sýr, bazalku a sušenou kopřivu. Když se sýr rozpustí, nalejeme na vrstvy zeleniny a noků v zapékací misce. Nahoru nasypeme strouhaný parmazán nebo kozí sýr. Dáme do trouby zapéct.
Foto: Hilandar
foto: Neša Travka

Jak mě okouzlila freska Bílého Anděla, co symbolizuje a co má společného s Monou Lisou?

30. října 2019 v 9:33 | ep |  Tradice, legendy, mýty

Úvod.

Reprodukce Bílého Anděla jsem znala a mám je i doma, ale fresku Bílého Anděla jsem si konečně v říjnu mohla prohlédnout v klášteře Mileševa. Jaké dojmy zanechal? Pro mě to byl hlavně pocit klidu, smíření, krásy, pocit bezpečí, ale i tajemství.

Jak si mě našel Bílý Anděl

Měla jsem léta v povědomí, že je to freska v klášteře a hezká a nic víc. V Bělehradě máme reprodukci, tak jsme na sebe občas koukali. Asi před pěti lety jsme něco kupovali v Bělehradě a prodavačka neměla drobné a zeptala se, jestli si nechceme koupit ještě knihu, a tak se k nám dostala "Mise Bílého Anděla M. Tomaševiče." Andělská kniha se potom z Prahy s námi přestěhovala do Bělehradu. V říjnu jsme se vraceli z Černé Hory a byli jsme poblíž kláštera Mileševa a to už stačil jediný pohled a padlo rozhodnutí, "musíme ho vidět" a tak jsme se konečně potkali a jsem moc ráda.

Andělé.

Pravoslaví říká, že každý člověk, který je pokřtěn má svého anděla strážného. I andělé mají svou hierarchii, jsou rozděleni do devíti skupin. Pro mě jsou nejzajímavější archandělé, konkrétně archanděl Michael a andělé strážní. Co to znamená pro psychiku? Asi uklidnění, že nás někdo ochraňuje i když o tom vůbec nemusíme vědět. Racionální myšlení říká, nevěř tomu, na co nemáš důkaz, no tak si vyberte. Já to neřeším, ale když chodím do kostela, Archanděli Michaelovi zapálím svíčku a v duchu si s ním promluvím. Jeho zobrazení je různé, ale ten můj má v ruce váhy, což je jeden za symbolů spravedlnosti.

Význam a poslání Bílého Anděla.

Stopa Bílého Anděla a jeho otisk na uměleckém a kulturním životě naší civilizace je nesmazatelný. K velkým společenským proměnám je potřebný nějaký impuls nebo jiskřička, která se rozhoří do plamene. A ten impuls velmi často přichází neplánovaně, mimo lidskou vůli a nepromyšlených rozhodnutí. Tak se stal i Bílý Anděl počátkem 13. století impulsem k velkým společenským a kulturním změnám, které nazýváme renesancí. Bílý Anděl ukázal, že i v umění existuje "třetí dimenze" a ukázal cestu renesanci, osvícení, cestu, kterou se o několik desetiletí později vydali velcí evropští malíři (Giotto, Leonardo da Vinci, /Mona Lisa-pohled, úsměv, tajemství/, Michelangelo - David, Rafaelo, Rembrandt, Goya). Jeho posláním je šířit to pozitivní, lásku, něžnost, záštitu.

Symboly fresky Bílého Anděla.

Zvláštní světlost celé fresky, která ani po stoletích neztmavla a proč je tomu tak se dosud nezjistilo. Světlost je jeho mečem, kterým odděluje dobro od zla a povzbuzuje život, štěstí, spasení.

Figurativnost, trojrozměrnost, na trůnu, na kterém anděl sedí je množství trojúhelníků, které jsou symboly ohně, srdce, moudrosti, krásy, energie, plodnosti a symbolem, který sjednocuje minulost, současnost a budoucnost. Bílé rouno v okně, na které anděl ukazuje znamená pozvání na duševní očistu a přípravu na nový, jiný život. Skrývá tajemství, která chce anděl sdělit a symbolizuje dosažení toho, co rozum považuje za nemožné.

Symboly: světlo, svatozář, žezlo, křídla, rouno. Anděl ukazuje lidstvu cestu a dává zprávu, poselství svobody a lásky.

Závěr.

Líbí se mi myšlenka T.Vitnovničkého - Jaké máš myšlenky, takový je tvůj život. Moje rada na závěr, pokud budete cestovat plánovaně, nebo se nějakou i neplánovanou náhodou ocitnete poblíž kláštera Mileševa, nenechejte si ujít zážitek a navštivte Bílého Anděla, je už mezi námi více než 800 let.

Recenze seriálů

29. října 2019 v 9:09 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Manifest

USA, mysteriózní drama, 1. série 16 dílů (2018), 2. série (2020)

Představte si, že letíte pár hodin, proletíte bouřkou a zažijete silné turbulence, ale nakonec bezpečně přistanete. Drama začíná po návratu, protože zjistíte, že jste nepřistáli za pár hodin, ale za pět let. Co stalo? Jak jste se ztratili v čase? Co vaše rodiny? Ty žily pět let svým životem a vracíte se do jiného světa, a navíc máte nějaké vidiny nebo slyšíte hlasy. Se vším se musí hlavní hrdinové nějak vyrovnat a ke všemu se do toho pletou vládní organizace. Téma zajímavé a doporučuji ke zhlédnutí i když pokud se chystáte zrovna letět tak na vlastní riziko.

Roswell: Nové Mexiko

USA, drama/scifi, 1. série 13 dílů (2019), 2. série (2020)

Hlavní hrdinka Liz, dcera ilegálních imigrantů se vrací do svého rodného města Roswellu v Novém Mexiku a začíná pátrat proč a jak zemřela její sestra. Její láska z dětství pracuje jako policajt a Liz zjistí, že je mimozemšťan nakonec je jich víc. Ohrožují život na Zemi, jaké mají schopnosti? To všechno se dozvíte v seriálu, který je druhou adaptací románu Roswell High, který napsala Melinda Metz. Seriál mě ale nenadchl, takže ho moc nedoporučuji, je takový nijaký a nepřesvědčivý.

Stíny

Rumunsko, drama 1. série, 8. dílů (2014), 2. série, 6 dílů (2017), 3. série, 7 dílů (2019)

Někdy je dobré zabrousit od amerických seriálů někam jinam. Rumunský seriál za to rozhodně stojí. Patří do neonoir, tzn. inspirovaných klasickým noir (černým filmem 40. a 50. let). Mezi nejslavnější neonoirové filmy patří např. Čínská čtvrť, Taxikář, Pulp Fiction, Fargo, Lost Highway, Mullholand Drive. Takže pokud máte rádi tento žánr, doporučuji seriál o rumunském taxikáři, který žije i svůj druhý život jako vymahač dluhů a pracuje pro mafii.

Nedokonalost člověka, aneb jak se něco prospěšného může stát návykem

14. října 2019 v 13:37 | ep |  Téma týdne

Úvod

Některé studie tvrdí, že je prospěšné ujít denně 8 000 - 10 000 kroků, což odpovídá zhruba 7-9 km. Pokud sedíte v práci a jste zvyklí všude dojet autem nebo MHD, nedáte to. Chce to chodit denně 1,5 až 2 hodiny. K čemu je to dobré? Jednak to přispívá k příjemným psychickým pocitům, promasíruje se velké množství svalů v těle a kardiologové také doporučují fyzickou aktivitu, která ve výsledku šetří srdce.

Motivace a vůle

Je dobře vědět, co je správné, ale musíte mít i motivaci a vůli, protože jde o denní pravidelnost a samozřejmě se nám často nechce. Je dobré pořídit si fitness náramek, a to vás taky přiměje sledovat kolik jste ušli a kolik vám ještě zbývá.

Návyk

Pro mě už se rychlá chůze stala návykem, a dokonce se na ni těším. Trvalo to nějakou dobu, než se z toho stal zvyk, ale lze nechuť překonat a motivovat se.

Schodišťový test

Někde jsem četla, jak zjistit, jakou máte kondici. Měli byste ujít za minutu bez zadýchání do čtvrtého patra. Bydlíme ve třetím patře, a to dám po schodech bez zadýchání vždy, ale za minutu přicházím teprve ke třetímu patru, možná je to i tím, že chodím s nákladem (tašky s nákupy), ale těším se na to až to dám za minutu do třetího patra.

Závěr

Pohyb je zdravý, ale záleží samozřejmě, který vás nejmíň vysiluje nebo který akceptujete. Chodit do fitness tělocvičen mě nebavilo a vždycky jsem se musela nutit. Extrémní sporty a výkony taky nemám ráda, ale našla jsem si aspoň něco, co mi vyhovuje.


Marina Abramović

12. října 2019 v 20:21 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Úvod

Marina Abramović (30.11. 1946, Bělehrad) měla první výstavu v Bělehradě v roce 1975 a vrátila se po 44 letech výstavou Čistač a jak řekla celou dobu se vznášela, létala a musela se vrátit před pádem na dno. Výstava Mariny Abramović "Čistač" mě vyvedla z míry, cítila jsem tam hodně bolesti a ptala jsem se proč je v jejich performancích tolik utrpení, fyzické bolesti a několikrát jí v nich šlo i o život a při některých upadla do bezvědomí. Odpověď jsem, aspoň si to myslím, našla v jejím životě.

Z jejího života, co možná mělo vliv na její tvorbu

Marina popsala svoji rodinu jako "rudou buržoazii". Oba rodiče byli "národními hrdiny" a měli vysoké postavení. Od šesti let ji vychovávala hluboce věřící babička a to znamenalo. kostel, svíčky, modlitby. Když se narodil její bratr, začala žít s rodiči a neměla to jednoduché, matka ji neustále hlídala, musela být v určitou hodinu doma, fyzicky trestala, navíc manželství rodičů bylo špatné, agresivní.

Umělecký život

Vystudovala Akademii výtvarných umění v Bělehradě a postgraduální studium v Záhřebu. V letech 1973-1975 vyučovala na AVU v Novém Sadu a od roku 1976 se přestěhovala do Amsterdamu. 1990-2004 byla hostující profesorkou v Paříži, Berlíně, Hamburku.

Rytmy

Edinburgh 1973 vystoupení Rytmus 10 (sekání noži mezi prsty, po zranění si vzala nový nůž a bylo jich 20). V představení s názvem Rytmus 5, 1974, se Marina pokusila využít energii extrémní fyzické bolesti, za použití velké zapálené hvězdy. Marina si ostříhala nehty a vlasy a skočila do hořící hvězdy. Spalování pěticípé hvězdy pro ni představovalo fyzickou i duševní, politickou očistu. Uprostřed hvězdy ztratila vědomí, zásah lékaře…. Rytmus 2, měl dva díly, vzala si lék, který berou pacienti proti katatonii a posléze lék určený pro schizofrenní pacienty se sklonem k agresivitě, představení trvalo pět hodin a dokumentovalo projevy těla. Rytmus 0, 1974. Na stole bylo 72 předmětů, které mohly působit potěšení nebo bolest a Marina dala své tělo na pospas publiku, které si mohlo předměty svobodně vybírat a použít je na jejím těle. Jak to dopadlo? - potrhané šaty a stopy agrese na jejím těle. Marina umožnila divákům dělat s jejím tělem to, co se jim líbilo a posunula hranice toho, co bylo považováno za přijatelné. Rytmus 0 je pro mě psychologicky nejzajímavější. Na začátku publikum reagovalo s opatrností, ale jak šel čas (a umělkyně zůstala pasivní), lidé se začali chovat agresivně. Je zajímavé, že když po 6 hodinách Marina vstala a zamířila k publiku, všichni utekli, aby se vyhnuli skutečnému konfliktu.

Závěr

Její práce zkoumá vztah mezi umělcem a publikem, hranice těla a možnosti lidské mysli. Uvedla jsem ve zkratce několik jejich představení a ze všech je zřejmé, že Marina posouvá a posunula hranice, jsou to syrové emoce, ale i trpělivost, bolest a na to musí mít umělec vize, odvahu a určitě i nějakou potřebu, která se musí dostat ven. Když odcházíte z různých výstav, ve většině případů jste vnímali "krásno", soulad a emoce jsou v klidu nebo potěšeny, ale pokud jdete z výstavy M.A. musíte se s tím vnitřně nějak porvat a pokusit se pochopit.

Pijavice na všechny způsoby

9. října 2019 v 10:56 | ep |  Tradice, legendy, mýty

Pijavice lékařská - hirudoterapie

Před necelými dvěma lety jsem byla v horské vesničce a potřebovala jsem srovnat krevní tlak. Ve vesnici začala s praxí lékařka (původem z Moskvy, která odešla za přírodou a klidem), která využívala pro nás už nezvyklou přírodní léčbu. No a ta mi nasadila dvě pijavice i když mi chviličku trvalo, než jsem překonala odpor, že mi budou pít krev a nedostanu prášek, který všechno vyřeší. Nakonec to bylo ale dobře. Pijavice splnily svůj účel, a protože se nemohou přikládat dalším lidem, tak jsem je nakonec ve sklenici i dostala i když jsem nevěděla co s nimi dál, protože krmit jsem je rozhodně nechtěla. Tak si plavaly v láhvi na balkoně a předpokládala jsem, že časem zahynou. Ale docela mě překvapily svou vůlí k životu i bez potravy, po více než roce mě nezbylo než najít nějakou bažinatou vodní plochu, kde jsem je vypustila, ale z láhve se jim nechtělo a kladly odpor tak jsem tam málem zahučela s nimi.

Pijavice kniha

Nějakou shodou náhod jsem koupila knihu Davida Albahariho Pijavice. Román je na pomezí skutečnosti, fantazie, tajemna, šifer a vypráví historii zemunské židovské komunity. Pijavice se jmenuje proto, že se Židé zabývali jejich prodejem, protože se v 19. století využívaly ve velké míře. Mezi symboly z knihy patřil i obrazec trojúhelníků a kruhu v něm a je to vyjádřeno i matematicky. Nedalo mi to a známého matematika jsem se zeptala, jestli to vůbec něco znamená. Podle jeho odpovědi se jedná o určení vztahu a vyskytují se ve vztahu parciální derivace T. Ok, Albahari měl asi poradce matematika anebo ji dobře zná. Otázkou, co je pravda a co je nepravda a lež se zabýval i film natočený podle knihy.

Pijavice film

V září měl premiéru film D. Marinkoviće Pijavice. Prvním a asi neopakovatelným zážitkem bylo, že jsme v sále, kde se promítal byli sami dva. Přemýšlela jsem proč, nevím, jestli roli sehrálo to, že den předem změnili čas promítání, kdoví, záhada. Ale být v kině sami špatný nebylo a samotný film byl zajímavý, ale rozhodně ne komerční trhák. Hlavní hrdinou je slavný spisovatel, který se stává terčem různých tajných služeb a agentů a úniku z toho není.

Závěr

Tak si myslím, že pijavic bylo dosti, ale na závěr si vypůjčím moto z filmu: PIJAVICE NAŚICH ŽIVOTŮ JSOU VŠUDE KOLEM NÁS.

Walter Isaacson. LEONARDO DA VINCI. Recenze knihy.

7. října 2019 v 17:50 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Prolog

Když se řekne Leonardo da Vinci, každého asi napadne spojitost s jeho nejslavnějšími obrazy Poslední večeře, Mona Lisa, ale pokud se chcete o Leonardovi dozvědět více, vřele doporučuji knihu Waltera Isaacsona. LdV nebyl zdaleka jen malířem - pokusím se vyjmenovat, čím vším ještě byl a o co se zajímal a určitě na něco zapomenu: matematik s talentem na geometrii, projektant strojů, dobrá znalost anatomie (pitval více než 30 zesnulých), divadelní impresário, botanik, projektoval kostely, vojenské zbraně, hudební nástroje, zajímal se o hydrauliku, optiku, fosilie, geologii, kartografii, astronomii…..

Osobní život

Leonardo se narodil jako nemanželský syn a jeho otec i když jej částečně podporoval jej nikdy neuznal za vlastního. Dobře ale asi udělal, když jej ve čtrnácti letech poslal do Florencie do školy Andrea del Verrocchia, který pracoval na dvoře Lorenza I. Medicejského. Leonardo záhy ukázal svůj malířský talent i když zájmů měl neskonale více. Byl samoukem a vynikajícím pozorovatelem a byl perfekcionista, když se mu jeho dílo nezdálo nejlepší, nedokončil ho. Byl homosexuálem a několikrát za to byl u soudu žalován. Nebyl moc religiózní, což v tehdejší době taky nebylo jednoduché. Celý život si psal deníky, které jsou dnes poklady jeho moudrosti. Nikdy se moc nezajímal o prezentování svých objevů a rozšiřování poznatků z oblasti vědy. Žil střídavě ve Florencii, Milánu, Římě a jeho poslední cesta vedla do Francie, kde zemřel.

Předběhl dobu

Leonardo předběhl dobu, a to v mnoha oblastech o 200 až 450 let (cirkulace krve). Znal dokonale lidské tělo (kosti, svaly, vnitřní orgány). Znal dokonale přírodu, fascinován vodou byl celý život, ale zajímal se i o nebeská tělesa (předběhl Koperníka a Galilea). Navíc mu zůstala v něčem i dětská duše, protože se ptal, proč je něco tak, jak to vidíme, např. proč je nebe modré, ale nejen, že se ptal, ale zjistil i proč a dokázal to pokusy.

Mona Lisa

Monu Lisu začal Leonardo malovat v roce 1503 na zakázku, ale nikdy ji nepředal, protože na obraze pracoval až do své smrti v roce 1519 tedy celých šestnáct let. Proč je dokonalá? Proč nás sleduje pohledem ať se nacházíme na jakékoliv straně od obrazu? Proč má tajemný úsměv, který z různých úhlů vypadá trochu jinak? Není to náhoda, ale výsledek desetiletí studia, práce, zkoumání, pokusů a otisk génia, který nám zanechal. Jsem moc ráda, že jsem viděla originály Mony Lisy i Poslední večeře.


Obchodní války

4. října 2019 v 7:26 | ep |  Politika

Úvod

Kromě válečných zón, kde se bojuje, máme neustále i obchodní války, které, jak tvrdí ekonomové, nemají vítěze a většinou na ni doplatí obě strany.

Transatlantická obchodní válka

Nově hrozí obchodní válka mezi USA a EU, O co jde? Washington má právo podle světové obchodní organizace na udělení cel zemí EU, protože byl evropský výrobce letadel Airbus nezákonně dotován a americký výrobce letadel Boeing přicházel o 7,5 miliardy dolarů ročně. Evropská komise uvažuje o odvetných opatřeních. Trh s akciemi reagoval okamžitě a procenta šla dolů a výhled není dobrý.

Obchodní válka USA x Čína

Obchodní válka od roku 2018 mezi dvěma největšími ekonomikami světa USA a Čínou má negativní dopad na světovou ekonomika a obě země si navzájem udělují cla. Globální ekonomická recese nastává, když globální roční ekonomický růst klesne pod 2,5%.

Celní válka Kosovo x Srbsko

V listopadu už to bude rok, kdy Kosovo zvedlo clo na 100% na zboží dovážené ze Srbska. K čemu to vedlo? Kromě finančních ztrát k přerušení dialogu. EU se snažila s tím něco udělat, ale prozatím úplně neúspěšně a iniciativu o dalších jednáních převzaly USA, ale pokud se cla nezruší dialog nebude. Srbsko samostatnost Kosova neuznalo a chápe Kosovo a Metochii jako část své země.

Krach na burze

Krach na burze byl v roce 1929, 1987, 2000, 2008 a ekonomové a finanční poradci už nějakou dobu varují, že se chystá další i když ze zřejmých důvodů politikové a centrální banky hlásají, že recese je nepravděpodobná.

Závěr

Celní války, obchodní války bych nazvala finančním vydíráním a rozjely se nám naplno. Trvají už nějakou dobu a nic nesvědčí o tom, že by se situace mohla změnit. Věta na závěr: "Buď připraven, vždy připraven".


Politické hry

1. října 2019 v 7:12 | ep |  Politika

Úvod.

K politické situaci se nerada vyjadřuji, ale někdy mi to nedá. Na politiku musí mít člověk žaludek a je pravděpodobně jednodušší se jí moc nezabývat. Navíc, když se někdy dozvíte věci, které stály v pozadí za nějakými politickými činy je vám z toho nevolno, většinou jde o obohacování, egoismus, prosazování moci na úkor nás obyčejných občanů. Žijeme ale v nějaké společnosti, a proto se nás politická rozhodnutí a politické hry nějakým způsobem dotýkají. Žiji čtvrtým rokem v Srbsku, proto následující komentáře se týkají této země.

Evropská unie a její regule.

1. března 2012 získalo Srbsko status kandidátské země. Je to tedy více než sedm let a nemyslím si, že se členem stane v nejbližších letech. Přitom EU je největším obchodním partnerem Srbska. Co vadí EU? 1. Srbsko podepíše 25. října smlouvu s Euroasijskou ekonomickou unií, která sdružuje Rusko, Arménii, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán.
2. Srbsko neuznalo samostatnost Kosova. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić navštívil 105 zemí a zjistil, že mnohé vůbec nevědí, o co se jedná, rozhodnutí přinesly minulé vlády a mnohé svá rozhodnutí revidují a chtějí vzít zpět. A to vadí EU hodně, a proto se zvyšují tlaky, aby toho Srbsko nechalo. Kosovo je prozatím chráněncem EU i USA, navíc má velmi silné lobby nebo spíše dost peněz na lobbing.

Visegrádská čtyřka.

V4 je aliancí Česka, Maďarska, Polska, Slovenska. Premiéři zemí V4 přijali deklaraci, v níž vyjadřují podporu rozšíření EU o země západního Balkánu. Prezidenti V4 se setkají tuto středu v Lánech a budou se řešit unijní témata. Druhým dnem summitu se k prezidentům V4 připojí i prezidenti Slovinska a Srbska. Co bylo důvodem pozvání těchto dvou zemí, které nejsou členy se dozvíme…

Balkánská unie.

Před vznikem je Balkánská unie, což je myšlenkou prezidenta A. Vučiće a podporuje ji i americký prezident. Jednalo by se o seskupení Srbska, Albánie a Severní Makedonie, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny. Princip by byl podobný jako v EU, volný obchod a tzv. malý schengen.

Závěr.

Srbsko se letos podruhé v posledních třech letech stalo první na světě v získávání přímých zahraničních investic. Ekonomika jde nahoru, zvyšuje se životní úroveň. Rostou platy a důchody, a to proto, že státní pokladna na to má a nejedná se o populistický předvolební tah. Smyslem mého zamyšlení je to, že každá země by měla dbát o blaho svých občanů. Srbsko je kandidátskou zemí EU sedm let a může být ještě dalších třeba deset, patnáct, a proto není špatné spolupracovat s jinými aliancemi a vytvářet další a obchodovat i s ostatními zeměmi.