Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Únor 2020

Ztracené děti

29. února 2020 v 10:25 | ep |  O čem se mluví a nemluví

Úvod

Myslíte si, že se může stát, že jde žena rodit do nemocnice a dítě se po porodu ztratí? Stát se to může a dělo se to. Je to záhada, která se řeší od roku 1968 a poslední případy byly zaznamenány v roce 2015.

Zákon o ztracených dětech, Zákon o nestalim bebama (Srbsko)

Po mnoha letech se dostal do parlamentu k projednávání Zákon o nestalim bebama. Zákon mimo jiné navrhuje rodičům ztracených dětí dát odškodné 10 000 euro. Sdružení postižených rodičů proti tomuto zákonu protestovala, protože nechtějí peníze, ale pravdu, co se s dětmi stalo. Navíc se obávají, že by se to odškodným smetlo pod práh a tím by to skončilo. Protesty zabraly a zástupci rodičů jednali s předsedkyni vlády o doplnění zákona.
Přijetím tohoto zákona by mělo Srbsko splnit závazek vůči Evropskému soudu za lidská práva, který v roce 2013 v případu Zorici Jovanović proti Srbsku uložil vládě, aby našla mechanismus s cílem zjistit pravdu a přijmout kompenzace pro rodiče, kteří se domnívají, že jejich děti po narození zmizely.

Příběhy rodičů

Vyslechla jsem mnoho příběhů rodičů, kteří pátrají celý svůj život po dítěti, které se jim ztratilo. Mělo to podobný průběh. Těhotenství a porod bez problému a potom přišel lékař s oznámením, že dítě zemřelo nebo se narodilo mrtvé a matce ho odmítli ukázat. Když se matky aspoň trochu vyrovnaly s obrovským šokem, měly buď podezření anebo začaly pátrat, kde zůstalo mrtvé dítě, aby je mohli pohřbít. A co zjistili? Dveře byly zavřené, nepodařilo se jim nebo s velkými obtížemi získat dokumenty o narození a smrti dítěte a jako by se mrtvé dítě vypařilo.

Co se za tím skrývá?

Pravděpodobně šlo o prodej dětí do zahraničí nebo i do Srbska, kterou řídila kriminální mafie, ale nevím, jak ji nazvat a bylo do ní zapojeno více lidí, z nichž každý měl svoji roli. Promluvil dokonce i jeden občan, který si chtěl osvojit dítě a byl přiveden do porodnice, kde si měl "vybírat" a řekli mu, že některé studentky, které otěhotněly, dítě nechtějí a souhlasí s tím dát je do osvojení, ale samozřejmě šlo o lež.

Mateřský instinkt

Maminky to nikdy nevzdaly, chytaly se každých stop a pátraly a dodnes hledají pravdu a v několika případech byly úspěšné a "dítě" i po skoro dvaceti letech našly, někdy v zahraničí. To, co se stávalo je nelidské a bolest rodičů se nedá popsat slovy. Jeden případ se stal předlohou pro film Švy.

Závěr

Myslím si, že to špatné se může skrývat dlouhá léta, ale vždy to vyjde najevo a v těchto případech se o spravedlivosti snad ani nedá mluvit, ale rodiče by měli mít přece jen jistotu, aby věděli, kde jejich dítě skončilo a jsem přesvědčena, že matky to nikdy nevzdají.

Konspirační teorie o koronaviru

28. února 2020 v 18:19 | ep |  O čem se mluví a nemluví

Vtípky a vybílené obchody

V poslední době se strhla na Facebooku lavina vtípků na koronavirus, některé lepší, některé trapné. Taky se objevilo plno fotek vybílených obchodů. Trochu už mi to leze na nervy, ale napadlo mě, že jsem ještě nečetla shrnutí konspiračních teorií, tak se to pokusím přidat.

Konspirační teorie, která se mi líbí nejvíce

Jsme ve válce s viry. Ty se snaží samozřejmě přežít a množit. Přizpůsobují se na boj s člověkem a v boji se zdokonalují, mutují, mění se. Podle pozorování se aktivují v plné síle cca každé tři roky. Člověk prozatím vždy vyhrál a já pevně věřím, že tomu tak bude i v boji s koronavirem. Ony ty viry na nás útočí celé dějiny lidstva: cholera, černé neštovice, španělská chřipka. A ty měly na svědomí desítky miliónů životů. Medicína je nyní na vysoké úrovni a její boj s viry je efektivní.

Biologická zbraň

Že se jedná o biologickou zbraň má svou logiku ať už unikla z laboratoře v Číně nebo ji v Číňě rozšířili Američané, pořád se jedná o zbraň, kterou bojují lidé proti sobě. To se mi nelíbí, ale názor na to nemám, nevím…..

Zkouška

Může se jednat taky o zkoušku, jak je silné lidstvo, co vydrží a s jakými omezeními se vyrovná. Kdo nás zkouší? Bůh, příroda, něco, co je mimo naše chápání?

Panika a strach

Z neznámých věcí máme strach a pokud si nevíme rady, a bojíme se o sebe, k panice to nemá daleko. Panika je ale nebezpečná, a tady patří i to dělání zásob. Mozek se přepne a nejedná už logicky. Panika přináší většinou další škody.

Závěr

Pravděpodobně si každý udělal nějaký názor. Média naše názory mohou hodně ovlivnit, a to i tak, že nás hodí do paniky. Taky se rozšiřují poplašné zprávy. Např. na Whatsappu se šířila zpráva, že se úmyslně kryje počet zemřelých spoustu dalších a tyto lživé informace taky přispívají k panice. Asi nejlepší rada je nepropadat strachu a panice. Ta koronavirová potvora se navíc oslabuje. Podle zpráv v Číně, počet nakažených klesá, a může to být i tím, že přenašeči už předávají oslabený vir, který se musel předtím v těle poprat. A nesmíme zapomenout, že dobrá psychika posiluje imunitu.

Recenze seriálů: Geniální přítelkyně, Outsider, Nula, nula, nula

28. února 2020 v 12:04 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Geniální přítelkyně

2. série, Itálie, USA, 2020, 8 dílů
My, kteří jsme četli tetralogii Eleny Ferrante a viděli jsme první sérii seriálu Geniální přítelkyně, jsme se těšili na pokračování, a to nezklamalo. Vrátíme se opět na předměstí Neapole a můžeme sledovat další život dvou přítelkyň, jejich známých a rodin. Přátelství dvou dívek má svá tajemství a ta nejlépe vysvětlují knihy Oceňuji výborné herecké výkony, režii, kameru. Seriál má to kouzlo, že nás vtáhne do děje a nepustí. Seriál není jen o dvou přítelkyních, ale zobrazuje i postavení žen, jejich snahu o zlepšení svého postavení ve společnosti, politickou situaci v Itálii, korupci, lichvářství a další problémy.

Outsider

USA, 2020, 10 dílů
Předlohou seriálu byla stejnojmenná kniha Stephena Kinga. My, kteří máme rádi Kinga jsme nepochybovali o tom, že nás čeká nečekaný příběh plný zvratů a překvapení. Tentokrát je to detektivní seriál. Jak je to možné, že hlavní podezřelý z vraždy je najednou na dvou místech? Existují o tom i nezvratné důkazy. A stejná situace se opakuje i v dalších případech. Kdo za to může a co s tím? Sledujme policejního detektiva Ralpha (Ben Mendelsohn) a soukromou vyšetřovatelku Holly (Cynthia Erivová), jak si s tím poradí.

Nula, nula, nula

Itálie, 2020, 8 dílů
Další ze seriálů o drogové mafii. Známý je nedávný seriál Gomora (2014-2019) o neapolské mafii. Seriál Nula, nula, nula se nevymyká žánru, hlavním tématem je boj jednotlivých frakcí mafie o moc. Bojuje vnuk proti dědečkovi, kalábrijská mafie, byznysmeni a do obchodů se zapojí i část mexických vojáků. Téma o mafii bude asi věčné, protože nějakým způsobem zobrazuje i realitu. Např. zrovna včera bylo v Itálii zadrženo několik tun drogy na lodi, která plula z Afriky do Marseille v hodnotě několika stovek miliónů Euro. Zátah byl na udání a co se za tím skrývá může být třeba i námět na další a další seriály, protože mafie s obchodováním nepřestane.


Úspěch se neodpouští

26. února 2020 v 12:48 | ep |  Politika

Úspěch má dvě strany

Možná jste zažili situaci, kdy se vám něco povedlo, bylo to úspěšné anebo jste si něco vydřeli, na co byli ostatní pohodlní, a něčeho jste dosáhli. Ano, ostatní vás poklepou po rameni a řeknou vám jsi dobrá, ale když se zavřou dveře se škodolibostí vás pomluví nebo najdou nějakou chybu, případně, že to není jen vaše zásluha a práce. Bohužel podobně to funguje i ve společnosti.

Ekonomický růst mnohým vadí

Srbsko stabilizovalo ekonomiku od roku 2010 a od roku 2015 a jde rychlým tempem vpřed, snižují se dluhy, rostou mzdy, důchody, snižuje se nezaměstnanost. Růst HDP byl v roce 2019 4,8 % a s Maďarskem se dělí o první místo růstu HDP v Evropě. Je obrovský a vydřený úspěch, kdy se muselo Srbsko otřepat po bombardování a sankcích, které předtím všechno srazily dolů a škody byly obrovské, a to nejen materiální. Ano, prezident byl sice pochválen, ostatní země to zaregistrovaly, ale jak už to bývá, mnohým to vadí a chtějí zemi oslabit, protože slabá země víc poslouchá.

Poplatky, daně

Kosovo zvedlo o 100%clo, jak to nazývají oni, na zboží ze Srbska a BiH. Je to naprosto proti všem mezinárodním konvencím (CEFTA) a nikoho to nezajímá. Taky dostali radu jedné velké evropské země, kterou poslechli, aby růst ekonomiky Srbska oslabili. Je to ztráta 1 miliónu Euro denně a pokud i za těchto podmínek ekonomika roste je za tím hodně úsilí a energie. Trošku Kosovu do té idylky šlápl Richard Grenell (USA, pověřený jednáním Kosovo x Srbsko), který trvá na odstranění poplatků.

EU selhala

Pokračování jednání mezi Bělehradem a Prištinou, které zamrzlo po zavedení cel se EU snažila obnovit, ale spíše si myslím, že se ani moc nesnažila a nepodařilo se nic. Taky už je spíše směšné oddalování přijetí dalších zemí do EU. Máte připraveny čtyři kapitoly k vyjednávání, dovolíme vám otevřít jednu a čekejte dalších 15 let. Sice je snaha to změnit, ale nikdo z EU moc jasně neodpoví, jak dlouho musí země čekat.

Pandořina skříňka, aneb přiznání Kosova

Do roku 1999 bylo Kosovo součástí Srbska. V roce 1999 se USA, prostřednictvím NATO, rozhodly vojenskými prostředky přinutit Srbsko stáhnout se z Kosova, a tak umožnit vzbouřené albánské menšině splnění jejich cíle vytvoření nezávislého Kosova. Jednostranným vyhlášením nezávislosti v roce 2008 k tomu došlo. O přijetí zemí rozhoduje Valné shromáždění na základě doporučení Rady bezpečnosti Organizace spojených národů a dodnes se tak nestalo. Odkaz na země, které přiznaly a které nepřiznaly Kosovo. Je naprosto zřejmé, že pokud by Srbsko přiznalo samostatnost Kosova s přijetím do EU by nebyl žádný problém, ale to se nestane. Pokud se dá udělat "kulhající" přirovnání bylo by to asi jako by Slezsko nebo Morava se prohlásily za samostatné země a chtěly by přiznat od Česka samostatnost. Ale hledají se jiné cesty - malý Schengen, připojení k V4, ekonomická spolupráce s jednotlivými zeměmi EU a ostatními nečleny EU.

Jak se říká "buď připraven"

Srbsko nevstoupí do NATO a je neutrální země. To ale současně znamená, že musí být připraveno i vojensky. Jedna negativní zkušenost stačila, protože pokud je země připravena bránit se není tak jednoduché ji napadnout.

Fáma, aneb za všechno může KDO?

Taky nevím, jestli je to k smíchu nebo spíše k pláči, když se tvrdí, že za všechno může Bělehrad. V poslední době je to za nepokoje v Černé Hoře kvůli církevnímu zákonu, a dokonce i za slova Dodika, který prohlásil welcome RS exit, poté, když ústavní soud rozhodl, že pozemky patřící Republice srbské budou patřit Bosně a Hercegovině. Tak buď žiji ve městě, kde jsou samí političtí špióni, kteří přinášejí nestabilitu do okolních zemí, anebo vadí politikům okolních zemí - Černá Hora (chce vyvlastnit majetek srbské pravoslavné církve), Kosovo (v Kosovu nemají Srbové žádná práva, vyhrožuje se jim, vypalují, bourají domy, stylem vypadněte, a ještě ze všech sil vás podrazíme ekonomicky) a v BiH si zase dělají zálusk na zem, která podle Daytonské smlouvy patří RS, která je federální součástí BiH). Největší tlak na Srbsko je, aby přiznalo nezávislost Kosova a i přes záporné stanovisko, udržet navzdory všemu stabilitu, mír, ekonomický rozvoj, chce dobrou diplomacii, leccos překousnout, ale neznamená to nechat se obrat o všechno.

Když selžou rodiče i sociální služby

25. února 2020 v 13:55 | ep |  O čem se mluví a nemluví

Smutné případy

Stává se, že rodiče selžou a nejsou schopni se starat o děti, v tom případě by měly nastoupit sociální služby a situaci nějakým způsobem vyřešit. Přesto se občas dostanou na veřejnost otřesné případy, kdy selžou i sociální služby.

Šest dětí žilo samo osm měsíců bez rodičů

Matka opustila šest svých dětí a znovu se vdala a odešla (Novi Kozjak, Srbsko). Otec svých potomků sedí ve vězení. Děti ve stáří tří až šestnácti let se staraly osm měsíců sami o sebe. Nejstarší chlapec pracoval fyzicky, aby uživil svých pět sester. Jedenáctiletá dívka vařila, prala uklízela a starala se nejmenší sestry. Matka je občas navštěvovala, a když dostala sociální podporu, koupila jim nějaké jídlo. Děti si byly vědomy, že jsou opuštěny, často jim chybělo jídlo, plenky.

Sociální služby selhaly

Sociální služby v tomto případě selhaly, protože i když o případu věděli, nic urychleně nepodnikli. Když se případ dostal do médií, svoji pozici neobhájili a úředník, který tvrdil, že dělal všechno co mohl, byl právem propuštěn z práce. Děti už jsou přemístěny do domova, kde jim nic nechybí i když rodiče určitě ano. Otázka zní, jak dlouho by děti přežívaly v otřesných podmínkách, pokud by se to nedostalo do novin a televize.

Žebrající cikánské děti

Většinou předškolní cikánské děti ve věku kolem čtyř, pěti let nastoupí do autobusu, pokusí se něco zazpívat, výjimečně má starší brácha harmoniku a žebrají. Což o to, peníze občas dostanou, ale lidem se to nelíbí, ale ne to, že děti obtěžují, ale to, že je rodiče zneužívají tímto způsobem a opět zaznívají kritiky na sociální služby.

Co se dá dělat, když všechno selže

Když nejsou zodpovědní rodiče a sociální služby jsou byrokratické, pomalé a nic neřešící, napadá mě prozatím jediné řešení, osolit to v médiích. A příkladů by se našlo určitě hodně. Kdy se spraví systém? To asi bohužel nějakou dobu bude trvat.

Srnčí guláš na lovecký způsob

22. února 2020 v 18:01 | ep |  Jídlo, recepty
Obměníme váhy podle množství masa

Potřebujeme

0,5 kg srnčího masa posekaného na kousky, 0,5 kg nakrájené cibule (dala jsem míň a přidala pórek), 1 kg brambor, 1 dcl oleje, červené víno, 100-200 ml rajčatového pyré, přidala jsem i jednu strouhanou mrkev

Koření

Lžička soli, lžička pepře, lžička pálivé mleté červené papriky, 1 lžíce mleté sladké červené papriky, 1 lžíce vegety, 2-3 bobkové listy, můžeme přidat i pár zrnek jalovce

Příprava

Pokrájenou cibuli s pórkem necháme na oleji zesklovatět, přidáme pokrájené maso a 2cdl vody, mícháme a pokud se cca polovina vody odpaří, přidáme koření, brambory oloupané a rozkrájené na čtvrtky, víno a rajčatové pyré. Vaříme do změknutí masa, asi 2 hodiny, mícháme a podléváme vínem.

Obchodník a úvahy o psaní

21. února 2020 v 12:59 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Úvod

K úvahám o tom, existuje-li nějaký návod, jak psát úspěšné knihy mě přivedl román Obchodník od J. Grishama. (četla jsem pod názvem Izgubljeni rukopis). Nezaujalo mě ani tak pátrání po ztraceném rukopisu, ale spíše konverzace spisovatelů, kteří vystupují v knize a vedou diskuse o tom, jak psát a dobře prodávat. Z diskuse vyplynulo, že pokud se chcete psaním uživit, musíte psát "komerčně", dát tam trochu sexu, vražd, špionáže, kdo s kým a proti komu a na příkladech uvádějí, že pokud psali tak, že se to líbilo kritikům, moc se to neprodávalo, a tak rychlou jehlou napsali a vydali knihy, které je uživily.

Top ten

Podle prodejnosti knih se sestavuje žebříček a hodně lidí, pokud si kupuje knihy v knihkupectvích, hned zabrousí k tomuto regálu, kde jsou vystaveny, a jiné ani nehledá. Já si myslím, že to tak úplně není, existují stovky knih, které jsou velmi dobré a do top tenu se nedostanou. Každý má jiný vkus, a naopak dají se dobře napsat i knihy, které spadají do thrillerů a krimi. Návodů k tomu, jak psát existuje celkem dost a knihu O psaní vydal i Stephen King. V knize mimo jiné píše: "nemůžete vyhledávat témata o kterých chcete psát, ten nápad přijde sám a nečekaně a musíte ho uchopit a pospojovat všechny konce" (volná citace).

Knihy jako filmové předlohy

S. Kinga mám ráda, protože jeho příběhy mají tajemství, nečekané a rozumem nevysvětlitelné události, věci a to něco, co je mimo běžné chápání. Podle jeho knih bylo natočeno dost filmů. Mezi nejznámější patří TO, Carrie, Misery nechce zemřít, Osvícení, Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle, V poslední době se uvádíl seriál, na který se dívám - Outsider. S. King bude mít letos 21. září 73 let a doufám, že pořád píše, a ještě nás něčím překvapí. Mám teď rozečtenou jeho knihu Puls a opět dobrá, tentokrát mohou za všechna neštěstí a zkázu mobilní telefony.

Závěr: o psaní a nápadech

Zhruba před rokem jsem začala psát knihu, ale nechala jsem toho, protože jsem cítila, že to není ono. Zatím je u ledu a uvidím, jestli se k ní vrátím. Ale dostala jsem nápad, který přišel najednou a zničehonic. Na knihu to není, ale možná na povídku, zatím ji nosím v hlavě a doufám, že se mi ji podaří i napsat.
První Ilustrační foto je z jednoho srbského knihkupectví a je vidět, že se hodně čte P. Handke a nejen proto, že získal Nobelovu cenu.
Druhé foto je z jedné veřejné knihovny v Amsterdamu, která se mi líbila.

Co si myslím o církvi a seriálu Nový papež

19. února 2020 v 11:38 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Katolická církev

Katolická církev má přibližně 1,2 miliardy věřících, největší je římskokatolická církev (asi 97,5 % všech katolických věřících). Ostatní katolické církve se nazývají východní katolické církve.

Země Koruny české, Česko

Po bitvě na Bílé Hoře nastala v Zemích Koruny České protireformace a rekatolizace. Nekatolické církve, k nimž náleželo 90 % obyvatelstva, byly zakázány. Násilím ale nelze nic vynutit. Nekatolíci museli buď snášet katolické represe, nebo odejít do exilu. Pro komunisty byla církev ideovým protivníkem, a proto její činnost ochromili a měli ji pod kontrolou. Tak si myslím, jestli to všechno nejsou rovněž důvody, proč je Česko nejvíce ateistickou zemí v Evropě. A je to tak, všichni mí známí v Česku hrdě prohlašují, že jsou ateisty.

Zavřené dveře

Já jsem pokřtěná v římskokatolické církvi a měla bych chodit do katolického kostela, ale většinou nechodím. Proč? Většinu roku žiji v Bělehradě a je tady několik katolických kostelů, ale vadí mi, že mají většinu dne zavřené dveře a taky mi překáží určitá formálnost a odtažitost. Chodím do pravoslavných kostelů, které jsou otevřeny stále, a jsou tak nějak víc pro lidi. Oproti Česku je v Srbsku 84 %věřících a uvědomuji si, že tady neznám žádného ateistu.

Mladý papež

Seriál Mladý papež režiséra P. Sorrentina z roku 2016 měl od diváků 84% spokojenosti a byl opravdu velmi originální i kritický k Vatikánu a možná nás překvapilo, že Vatikán nereagoval odmítavě. Ze známých herců hráli v seriálu Jude Law a Diane Keaton. Když pronikly zprávy o tom, že se připravuje pokračování a další série, nemohli jsme se dočkat.

Nový papež

Druhá série pod názvem Nový papež, opět pod režií P. Sorrentina, získala od uživatelů 82 % spokojenosti, tedy skoro stejně jako první. Musím se přiznat, že první série se mi líbila o trošku více. Ve druhé sérii je hodně nahých těl, hodně skandálů. Naopak nezapomenutelné jsou mistrné role dvou papežů, jednu hraje J. Malkovich a druhou J. Law a nesmím zapomenout na skvěle ztvárněného kancléře, kterého hraje Silvio Orlando. Zajímavá pro mě byla otázka, co vedlo k probuzení papeže, který byl v kómatu s lékařskou prognózou, že už nevstane, ale stalo se. Bylo to vzkříšení, znovuzrození, probuzení nebo podvod? Silná je i závěrečná scéna, když staronový papež promlouvá k věřícím se slovy: "vždycky jsem toužil sejít dolů k vám a obejmout vás všechny", udělá to a lidé ho nesou nad hlavou. Křesťanská církev je tady více než dva tisíce let a bude dál. Současný papež František je mi sympatický.

Závěr

Otázka na závěr. Co si řeknete, když vás něco překvapí, šokuje, vyvede z míry? Většinou jsou to slova Pane Bože, Ježíši Kriste a říkají je ateisté i věřící. Při silných pozitivních nebo negativních zážitcích spontánně volíme slova, která máme uložená v podvědomí.

Od přijetí prohibičního zákona uplynulo sto let

17. února 2020 v 14:24 | ep |  O čem se mluví a nemluví

Před sto lety

Před více než sto lety (17.1. 1920) vstoupil v USA v platnost prohibiční (Volsteadův) zákon. A je to jeden z příkladů zákona, který nefunguje. Za následek neměl omezení spotřeby alkoholu, ale alkohol se vyráběl ve velkém a rozšířil se černý trh a kriminalita (mafie v čele s Al Caponem). Kvalita alkoholu byla špatná a docházelo k otravám. Zákon byl zrušen až v roce 1933.

Cotton club

V době prohibice se tajně pilo v různých klubech. Asi nejznámější je Cotton club v New Yorku. O Cotton klubu je známý film stejného názvu režírovaný F.S. Coppolou. Ale podstatné je, že se v klubech začal hrát jazz a v Cotton clubu např. odstartovala kariéra Duka Ellingtona. Vedl se paralelní život v tajných barech.

Móda

Doba ovlivňuje i módu a móda dvacátých let byla hravá, taneční, šaty byly se sníženým pasem, dlouhé šňůry falešných perel na krku, krátké vlasy, hezké kloboučky a doplňky a moderní byly kožichy. Navíc na scénu přichází Coco Chanel a její modely se neokoukaly dodnes a její kostýmky se napodobují stále.

Seriál Červený měsíc a kostýmy

Dívám se na seriál Crveni mesac (TV Pink, Srbsko), který se odehrává ve dvacátých letech minulého století (1913-1918), ale přistihla jsem se, že kromě děje mě naprosto uchvátily krásné kostýmy, módní detaily a to, jak je dámy uměly nosit. Kdoví, jak se bude jednou hodnotit doba a móda ve které žijeme a posunuli jsme se o sto let dále……

Závěr

Zakázané ovoce nejvíc chutná, a tak to bylo i po přijetí prohibičního zákona. V dnešní době se potýkáme s drogami a ty vedou k ještě rychlejšímu zničení než alkohol.

Kostýmy jsou dostupné po rozkliknutí galerie
U KOČIJAMA U KNEZ MIHAILOVOJ Glumci se pojavili u centru Beograda u neobičnom izdanju, SVI SU SE OKRENULI (VIDEO). In: Blic: Zabava [online]. Beograd: Ringier Axel Springer d.o.o., 2020, 01.10. 2019 [cit. 2020-02-17]. Dostupné z: https://www.blic.rs/zabava/crveni-mesec-glumci-u-knez-mihailovoj/gtx563g

Povolání? Šíření lživých zpráv

16. února 2020 v 11:24 | ep |  O čem se mluví a nemluví

Tommaso de Benedetti

Povolání mohou být různá, ale asi vybočuje zaměstnání Tommase de Benedetta, jehož náplní je šíření lží v médiích.

Kdo to je Tommaso de Benedetti?

Je to italský novinář, narozen v roce 1969. Během své dlouholeté kariéry zveřejnil lživá interview např. s Gorbačovem, Dalajlámou, papežem Benediktem XVI. Léta publikoval nepravdivé zprávy v italských novinách. Od roku 2011 vytvářel falešné Twittery známých světových osobností. V roce 2012 zveřejnil zprávu o smrti syrského prezidenta Asada, která měla za následek světové zvýšení cen nafty. Jeho zprávy z Twitteru přebírali mnozí a stejně se nechali nachytat noviny New York Times, The Guardian, US Today i mnoho různých organizací. De Benedetti prohlásil, že jeho cílem bylo ukázat, jak snadné je oklamat tisk v době sociálních médií. A jeho prohlášení, že Itálie je vtip taky svědčí o mnohém.

Závěr

Má to přece jen nějaké pozitivum a upozorňuje na to, že je naivní věřit všemu co se publikuje v médiích. Poslední jeho lživá zpráva o smrti Ratka Mladiće byla celkem rychle vyvrácena.
Zdroj
Tommaso de Benedetti: Ovo je čovjek koji je plasirao lažnu vijest o smrti Ratka Mladića. Alternativa TV: ATV [online]. Banja Luka: ATV, 2020, 11.2.2020 [cit. 2020-02-15]. Dostupné z: https://www.atvbl.com/vijesti/region/ovo-je-covjek-koji-je-plasirao-laznu-vijest-o-smrti-ratka-mladica-11-2-2020