Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Duben 2020

1. máj – uranak

30. dubna 2020 v 13:22 | ep |  Tradice, legendy, mýty

Prolog

Zítra slavíme 1. máj a v Srbsku je tradicí možná více, než oslava svátku práce tzv. uranak. A to znamená, že rodiny se vydají brzy ráno do přírody a tam si připraví jídlo, nejčastěji na roštu, poslouchají muziku a baví se.

Historie

Historicky je tento svátek vzpomínkou na setkání Hajduků, zpívání vlasteneckých písní, procházku, dobré jídlo.

Etymologie - původ slova Hajduk

Etymologie slova "hajduk" je nejasná. Podle jedné teorie, pochází z tureckého slova haidut nebo haydut, který byl původně používán Turky pro maďarskou a polsko-litevskou pěchotu. Jiná teorie míní, že slovo pochází z maďarského slova hajtó nebo hajdó, a znamená honit (dobytek). Slovo Hajduk je v balkánských jazycích je odvozeno od tureckého slova haiduk nebo hayduk (bandita).

Hajdukové

Kdo to byli Hajdukové? V balkánské folklórní tradici je Hajduk romantickou hrdinskou postavou, která vede své bojovníky v boji proti osmanské nebo habsburské nadvládě. Může mít však i negativní význam jako synonymum loupežníka.

Závěr - letos to bude jinak

Letošní rok si musíme nechat zajít chuť na uranak a cestu do přírody, postaral se o to Covid 19. Není ještě bezpečné scházení většího počtu lidí, a proto máme policejní hodinu a zákaz vycházení od 30.4. od 18.00 hod. až do soboty 2.5. do 05.00 hodin. Musíme to vydržet, protože už se blýská na lepší časy a všechna omezení budou pomalu končit.

Hranice

28. dubna 2020 v 17:22 | ep |  Téma týdne

Prolog

Život si můžeme rozdělit na "život před" a "život po"; tím myslím život před Covidem 19 a život po Covidu 19. "Život po" znamená pro většinu z nás i změnu hranice, a tím nemyslím hranice mezi zeměmi, které se dříve nebo později otevřou. Změní se hranice našeho chování, budeme mít totiž ještě dlouho před sebou to, co se může stát, pokud nebudeme opatrní a dodržovat určité nové hranice.

Jak žít dál a nové hranice

Život se pomaličku začíná vracet a budou se otevírat zbývající obchody, nákupní centra, tělocvičny, kadeřnictví, kosmetické salony, budeme ve větší míře jezdit buď MHD nebo auty mezi jednotlivými místy. Přesto to ale bude v něčem jiné, budeme více opatrní a dodržovat nevím jak dlouhou dobu hranice sociálního odstupu, nebudeme navštěvovat hromadné akce, a to, že si pořád myjeme ruce je už asi pro většinu z nás návyk, který doufám neopustíme a masky taky budeme ještě nějakou dobu nosit. Ten strach tam u většiny z nás ještě zůstává a hrát si na hrdinu, kterého nic nezmůže je spíš směšné než hodno následování.

Závěr

Žijeme ve světě, ve kterém nejsme sami a musíme se nějak naučit žít i s viry, tak, abychom přežili a údajně dalších třicet virů čeká na svou příležitost, aby zaútočili a snažili se rozmnožovat a přežívat. Musíme se naučit žít jinak a respektovat nové hranice. S touto situací jsme se posledních sto let nesetkali, ale přišla a musíme se z ní poučit. Život předtím byl takový, že se nějak tušilo, že už to dlouho tímto způsobem nepůjde a k něčemu dojde. Nerespektovali jsme tři E - ekonomiku, ekologii, etiku, kde jsme dělali největší chyby. Jak to bude dál je těžké zatím předvídat, ale měli bychom si každý sám ve své mysli probrat jaké nové hranice si nastavíme, abychom přežili a nemuseli život opět zastavit.

Wataha (Smečka) Recenze seriálu

27. dubna 2020 v 13:01 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy
Polsko 2014-2019, 3 série, akční, krimi
Seriál se odehrává na polsko-ukrajinské hranici a příběh se začíná odvíjet od bombového útoku na polské hraničáře, po kterém přežije jen kapitán Rebrow (hraje ho Leszek Lichota) a ten se ujme pátrání, když se oficiálně nic nezjistilo. Souběžně a vytrvale pátrá i komisařka, kterou hraje Aleksandra Popławska. Děj není žádná selanka, ale ukazuje kruté praktiky pašeráků na pomezí polsko-ukrajinsko-slovenské hranice. Seriál stojí za zhlédnutí, a navíc jsou zde krásné záběry přírody.

Na nádraží

24. dubna 2020 v 11:13 | ep |  Téma týdne

PROLOG

Být na nádraží pro mě není lákavá představa, mám ji spojenou jako loučení s milovanou osobou, slzy a objetí. Potom následuje cesta někam a koukání z okna nebo čtení a většinou se mi zdá cesta tam delší než cesta zpátky.

ZASTAVENÍ VLAKU

Při jedné z cest se vlak náhle zastavil a nebyli jsme na žádné vlakové zastávce, ale na cestě někde v polích a loukách. Co se stalo? Najednou se otevřely dveře a bledý průvodčí se ptal, jestli není někdo z cestujících lékařem. A hned jsme věděli na čem jsme, vlak někoho přejel. Nějakou dobu jsme zůstali na místě, přijela policie, záchranka, i když ta asi zbytečně. Po nějaké době jsme se zase rozjeli a všechno se vrátilo k normálu. Jen v našich myšlenkách zůstala otázka, jestli to byla nešťastná náhoda nebo sebevražda.

CELÝ SVĚT SE ZASTAVIL

Před dvěma měsíci se zastavil celý svět. Jednotlivé země uzavřely hranice, cestování, a bojují s virem, úspěšně nebo méně úspěšně.

EPILOG

Je velká snaha zase se vrátit k normálu, opět otevírat cesty, hranice a rozjet ekonomiku, ale myslím si, že cesta k tomu, abychom pokračovali tam, kde jsme se zastavili ještě dlouho nebude normální ani stejná jako předtím.

Hra králem

23. dubna 2020 v 11:28 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Recenze knihy

Dům z karet

Hra králem je volné pokračování knihy Dům z karet autora Michaela Dobbse. Michael Dobbs (nar. 1948), studoval na Oxfordu a Tuftsově univerzitě v americkém Massachusetts. V Anglii vstoupil do Konzervativní strany a byl poradcem Margaret Thatcherové. V roce 2010 byl povýšen do šlechtického stavu a zasedl ve Sněmovně lordů. Byl vynikajícím vyjednávačem a zákulisním hráčem. (z obálky knihy Dům z karet). Michael Dobbs patří mezi autory nejlepších politických thrillerů a bez rozpaků se zabývá korupcí v politice, nečistými vyjednavačskými technikami a rovněž úlohou tisku v politice a manipulací veřejného mínění. Kniha Dům z karet byla předlohou úspěšného seriálu.

Hra králem

Kniha Hra králem pojednává o boji politika Francise Urquharta, který při cestě nahoru jde přes mrtvoly. Do cesty mu ale vstoupí král a protože nespolupracuje, ale chce prosadit alespoň něco ze svých ideálů, dochází k boji, kdo z koho. Urquhart využívá k vydírání krále všechny špinavosti, které je schopen k boji použít a jak to dopadne? To se dozvíte na konci knihy. Ale nejen to, odkryjeme i hodně z toho, co se skrývá pod povrchem politických třenic.

DEVS

22. dubna 2020 v 11:00 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Recenze seriálu HBO

Devs, USA, sci-fi, thriller, 2020, 8 dílů
Nový seriál HBO je o nových AI technologiích a zkoumá otázku, jestli je náš svět determinován a nemáme možnost vlastních rozhodnutí a vše je dopředu naprogramováno. Napětí seriálu dodává pátrání softwarové inženýrky Lily Chan po svém příteli, který byl zavražděn, protože se snažil ukrást kód k programu, který ukazoval nejen minulost, ale i budoucnost lidstva. Seriál sice připoutá vaši pozornost, ale skončí tak nějak divně a moc se toho nedozvíte, jako by si autoři nechávali prostor pro pokračování v další sérii.

O čem víme prd

21. dubna 2020 v 15:15 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy
O Covidu 19 víme víceméně prd. Další prd víme třeba o temné hmotě, která je neviditelná. Zajímají vás otázky

PROČ MÁ VESMÍR MAXIMÁLNÍ POVOLENOU RYCHLOST?

CO (NEBO KDO) ÚTOČÍ NA ZEMI MALINKATÝMI SUPERRYCHLÝMI ČÁSTICEMI?

CO JE TEMNÁ HMOTA A PROČ SI NÁS NEVŠÍMÁ?

JSME VE VESMÍRU SAMI?

Poslechněte si audioknihu, O čem víme prd. Průvodce neznámým vesmírem.


Na jezeře.

20. dubna 2020 v 18:11 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Recenze seriálu

Na jezeře, Série 1

Austrálie, Velká Británie, Nový Zéland, krimi, thriller, 2013, 7 dílů. Režie Jane Campion. Jane Campion natočila film Piano a ten nám asi z mysli nevymizí, stejně jako temné drama, seriál Na jezeře, který udrží naši pozornost až do konce. Navíc si při sledování napínavého děje vychutnáme i nádhernou novozélandskou přírodu. Seriál je dobře herecky obsazený, jednu z hlavních rolí hraje Elisabeth Moss, kterou si pamatujeme ze seriálu Příběh služebnice, David Wenham (Piráti z Karibiku), Peter Mullan (Jmenuji se Joe, Padlé ženy, Harry Potter).

Na jezeře - Čínská dívka

Austrálie, Velká Británie, Nový Zéland, USA, krimi, 2017, 6 dílů. Režie Jane Campion.
Inspektorku hraje opět Elisabeth Moss a její kolegyni hraje Gwendoline Christie. Tuto téměř dvoumetrovou britskou herečku si určitě budeme pamatovat ze seriálu Hra o trůny. Jednu z rolí hraje Nicole Kidman. Děj se odehrává v Austrálii, a kromě detektivní zápletky je pozornost věnována i obecnějším věcem, mateřství a zneužívání žen muži.

Policejní hodina – Curfew, přeloženo jako Noční závod. Recenze seriálu.

19. dubna 2020 v 10:19 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy
Zrovna zažíváme zákaz vycházení, aneb policejní hodinu, a proto jsem byla zvědavá ne seriál Policejní hodina.
Curfew, Velká Británie, drama, horor, 2019, 8 dílů
Zajímavé je, že seriál, natočený v roce 2019 se měl týkat blízké budoucnosti, a to byla docela trefa, protože za rok od vzniku seriálu bojujeme s virem a máme (v některých zemích) i policejní hodinu nebo doporučení nevycházet ven.
Začátek se podobá tomu, co známe, boj s virem a zákaz vycházení od večerních hodin. Potom se ale děj přesouvá trochu jinam. Byla naděje uniknout ze světa, kde platí policejní hodina na ostrov, kde se můžeme volně i v noci dívat na hvězdy. Podmínkou však bylo vyhrát noční závod, kde mohla soutěžit auta, motorky, mini karavany. Závod byl nelegální a nebezpečný a jak se odvíjel, kdo vyhrál a jak to dopadlo se dozvíte, pokud se na seriál podíváte.


Životní prostředí a Covid 19

17. dubna 2020 v 11:12 | ep |  O čem se mluví a nemluví

Příroda si oddechla

Můžeme si všimnout, že máme čistější vzduch. Moc se nelétá, nejezdí, netopí a je to okamžitě vidět. Dokonce se po třiceti letech vidí z Indie vrcholky Himalájí. Vegetace reaguje příznivě a vrací se zvířata. Příroda se nadechla k rovnováze.

Přelidněnost

Na Zemi nás bude 8 miliard. Lidé se nechovali skromně a drancovali bezohledně přírodu. A tu nestřídmost a bezohlednost nám příroda vrátila, protože jsme překročili hranici. Jako přemnožený druh jsme náchylní k pandemiím a nedokážeme si zatím poradit s neviditelným zabijákem. Vakcínu proti Covidu 19 nemáme a vrátili jsme se do středověku, nosíme roušky a jsme v izolaci, karanténě.

Co se stane po odeznění pandemie?

Tvrdou lekcí jsme zjistili, jak jsme se chovali k přírodě a do jaké míry jsme ji zničili. Až to všechno odezní a bude se vracet zpět, neměli bychom zapomenout a trochu změnit priority, kterými by mělo být zdraví a zdravé životní prostředí. Pokud tomu tak nebude, přijdou další viry a budou ještě horší.