Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem: to nejdůležitější je očím neviditelné. (Malý princ).

Plutarchovy Životopisy

14. května 2020 v 18:20 | ep |  Knihy, filmy, divadla,malířství, recenze, výstavy

Úvod

Nevím, jestli to bylo souhrou náhod, ale tak to většinou chodí. Mezi můj oblíbený TV pořad patří Agape (trvá už deset let). Jeho autorem je Aleksandar Gajšek (novinář) a ten v diskusních pořadech uvede taková témata a hosty, že vás to prostě donutí přemýšlet a dozvíte se mnoho nového. Jeden z pořadů byl o Antice a já jsem si řekla, že si musím něco přečíst od Plutarcha a tak jsem dospěla k jeho Životopisům. Dílo obsahuje dvacet dva dvojic životopisů slavných Řeků a Římanů a autor vždy dva porovnává, a to nejen společné rysy, ale hledá jejich morální kvality.

Dion x Brutus

V životopise Diona se přeneseme na Sicílii. Zase další náhoda, na Sicílii koukám v seriálu Komisař Montalbano a docela ráda bych se na Sicílii někdy podívala. Kdo to byl Dion? Byl žákem Platóna a pokoušel se o vnitrostátní reformy a bojoval s tyranem Dionýsem II. Když jsem si četla o těch bojích, zradách, chování obyvatel, krutosti i ideálech, nevděku, nepřipadala jsem si vůbec jako v letech kolem roku 350 př. n. l., ale jako v současnosti a uvědomila jsem si, že se v politických bojích nic moc nezměnilo.
Brutus
Slovo brutální znamená surový, zvířecký a bylo i příjmení rodiny starého římského rodu. Marcus Junius Brutus byl mezi těmi, kteří ubodali Caesara v r. 44 před n.l. a asi si všichni pamatujeme Caesarovu větu: I ty, syne (byl pravděpodobně nemanželský syn Caesara) Brute? A jak to bylo dál s Brutem a jak skončil jsem si přečetla v Životopisech. Co měli oba politikové společného? Bojovali proti diktátorům.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama